Jak správně pečovat o plamének: tipy pro svěží květy

Jak správně pečovat o plamének: tipy pro svěží květy

Plamének, známý také jako popínavý keř, je z dobrého důvodu považován za krále popínavých rostlin: jeho barevné květy, obrovská rozmanitost a schopnost proměnit i holé zdi v květinové pohádky z něj dělají ozdobu každé zahrady. Nejlepší tipy pro výběr stanoviště, péči, hnojení a řez.

Kdo plamének správně zasadí, pravidelně zalévá, podle potřeby hnojí a včas stříhá, bude odměněn bohatým kvetením. Díky rozmanitosti odrůd a barev je to ideální popínavá rostlina do zahrady, na balkon nebo do pergoly. Amatérští zahradníci by měli věnovat pozornost následujícím skutečnostem.

Správné umístění: nahoře slunce, dole stín.

Výběr stanoviště je pro dobré prospívání plaménku zásadní. Ideálním místem bude slunné nebo částečně zastíněné místo, kde vrchní část rostliny dostává sluneční světlo a kořenový systém zůstává v chladu a stínu. Takzvané „chladné nohy“, lze dosáhnout následujícími způsoby:

  • Mulčováním (například mulčovací kůrou nebo mulčovací kůrou z borovicové kůry),
  • půdopokryvné rostliny, jako jsou mangetouny, hosty nebo zvonky, nebo
  • ploché kameny nebo trvalky kolem kořenového systému.

Výsadba plaménku – jak to udělat správně

Nejvhodnější doba pro výsadbu je od jara do podzimu, nejlépe však od srpna do října, protože v tomto období je teplota půdy pro kořeny obzvláště příznivá.

Výsadbová jáma by měla být vykopána tak hluboko, aby povrch kořenového balu byl asi deset centimetrů pod povrchem půdy. Výsadbová jáma by měla být vyložena asi deset centimetrů silnou drenážní vrstvou, např. štěrkem. Nejlepší je použít rovnou mřížovou podpěru.

Zalévání a hnojení: méně neznamená více

Plaménky mají rády rovnoměrně vlhkou půdu, ale ne přemokřenou. Za každou cenu je třeba se vyhnout přemokření. V období sucha je důležitá pravidelná zálivka, nejlépe ráno nebo večer.

Při jarním hnojení se doporučuje začít s vydatnou aplikací kompostu nebo organického hnojiva. Během vegetačního období lze každé dva až čtyři týdny aplikovat tekuté hnojivo na květiny. Od léta přejděte na hnojivo na bázi draslíku, které podpoří vyzrávání dřeva.

Řez – správná technika ve správný čas

Řez je důležitý ; nesprávný nebo neúplný řez může vážně narušit kvetení. Plaménky se dělí do tří skupin řezu podle doby kvetení. Zde je uvedeno, jak by se měly prořezávat:

  • Najaře kvetoucí rostliny (např. Clematis montana ): stříhejte ihned po odkvětu.
  • Dvoukvěté hybridy s velkými květy (např. Multi Blue ): Lehký řez po prvním kvetení v červnu, silný řez koncem podzimu nebo na jaře na výšku asi jednoho metru.
  • Odrůdy kvetoucí v létě a na podzim (např. Clematis viticella ): silný řez na jaře na 30-50 cm.

Nezapomeňte na zimní ochranu

Většina druhů plaménků je odolná vůči mrazu, ale přesto je třeba dbát na opatrnost při vystavení černým mrazům a při uchovávání rostlin v květináčích. U venkovních rostlin by měla být půda mulčována a samotná rostlina by měla být v případě mrazu chráněna rounem. U rostlin v květináčích doporučujeme dobře izolovat květináč kokosovou rohoží nebo větvičkami.

Prevence chorob: zvláštní pozornost věnujte vadnutí plaménků

Chřadnutí plaménků je nejnebezpečnější chorobou plaménků . Způsobuje náhlé vadnutí výhonů a je obtížně léčitelné. Zde je několik rad pro prevenci:

  • Hluboká výsadba – chrání rostlinu před odumřením.
  • Dobře větrané místo
  • Rovnoměrná půdní vlhkost bez výkyvů
  • Jak správně pečovat o plamének: tipy pro svěží květy

U plaménků se může objevit také plíseň, šedá hniloba nebo škůdci, jako jsou mšice a pavouci, v tomto případě mohou pomoci přírodní prostředky, jako je odvar z kopřiv nebo dravé roztoče.

Harmonické partnerské rostliny pro chytré kombinace

Plaménky jsou samy o sobě atraktivní rostliny. Lze je však také dokonale kombinovat, například s pnoucími růžemi. Obě rostliny vzájemně umocňují své kvetení a kvetou dlouho. Dobrými partnery pro výsadbu jsou také trvalky, jako je gypsophila, kasuárie nebo kalamína, které nabízejí ochranu půdy a bohatou škálu barev. Strukturu do zahrady však vnášejí i stálezelené dřeviny, jako je břečťan, a to zejména v zimě.

Přejít nahoru