V březnu již mnoha zahrádkářům vyrůstají sazenice. V této době začíná období prvních hnojiv. Zkušený zahradník a biolog Sushilovich vyprávěl o opatřeních, která posílí sazenice a vyživují je užitečnými látkami.
Řeč je o zázračném krmivu na bázi kefíru. Je třeba zředit 50 ml fermentovaného mléčného nápoje litrem vody. Do této směsi přidejte tabletu glukonátu vápenatého rozdrcenou na prášek a vše míchejte, dokud se zcela nerozpustí. Sazenice tímto složením zalévejte v březnu, abyste na konci sezóny sklidili nebývalou úrodu.
Důvod účinnosti spočívá ve vlastnostech glukonátu vápenatého. Posiluje stěny rostlinných buněk a podílí se na látkové výměně. Díky tomuto přípravku budou sazenice dobře snášet přesazení do volné půdy a nebudou vystaveny prvním mrazům.
Další výhody používání kefírového hnojiva
Studie provedené na Zemědělské univerzitě ukázaly, že hnojivo na bázi kefíru dodává rostlinám nejen vápník, ale také komplex probiotických bakterií, které zlepšují strukturu půdy. Bakterie mléčného kvašení obsažené v kefíru pomáhají rozkládat organickou hmotu a uvolňují tak další živiny pro sazenice.
Hnojivo na bázi kefíru je obzvláště účinné pro rajčata, papriky a okurky, u nichž snižuje riziko chorob, jako je hniloba stonků a padlí. Obsah organických kyselin v kefíru také pomáhá regulovat pH půdy, což zlepšuje příjem živin mladými rostlinami.
Profesor A. Kowalczyk, odborník na ekologické zemědělství, zdůrazňuje, že pravidelné používání tohoto hnojiva každých 10-14 dní zvyšuje výnosy až o 30 % ve srovnání se standardními způsoby hnojení. Kromě toho rostliny ošetřené tímto hnojivem vykazují lepší odolnost vůči vodnímu stresu během sucha.
Je třeba mít na paměti, že směs je nejlepší aplikovat ráno nebo večer, kdy je nižší teplota, což zvyšuje účinnost příjmu živin kořenovým systémem sazenic.