Zelená cibule je zelenina, která je skvělým doplňkem mnoha pokrmů. Pěstuje se pro zelenou cibuli, která obsahuje mnoho cenných vitaminů. Zelenou cibuli lze pěstovat buď na zahradě, nebo v květináči. Nejvhodnější dobou pro výsev cibulí je časné jaro.
Malé cibulky, ze kterých později vyroste zelená cibule, lze vypěstovat ze semen nebo zakoupit v zahradnických centrech. Druhé řešení nám ušetří spoustu času a práce. Navíc si na zelené cibulce budeme moci pochutnat mnohem rychleji. Zelenou cibuli můžeme vysazovat již v březnu. Tato zelenina by měla bez problémů vydržet několikadenní mráz.
Kam sázet zelenou cibuli?
Zelená cibule dobře roste v univerzálním substrátu určeném pro pěstování zeleniny. Pokud mu však chceme vytvořit o něco lepší podmínky pro vývoj, pak je vhodnější půda bohatá na humus. V tomto případě můžete použít substrát s přídavkem rašeliny nebo kompostu. Důležité je, aby byl propustný a měl pH 6,5 až 7,0. Místo by mělo být slunné.
Aby zelená cibule rostla zdravě, je třeba velmi pečlivě vybírat místo pěstování a používat tzv. střídání zeleniny. V opačném případě hrozí riziko přenosu některých škůdců a chorob. Cibule dobře roste tam, kde se dříve pěstovaly okurky a zelené fazolky. Neměla by se však vysazovat na záhony, kde předtím rostly brambory, mrkev, celer nebo červená řepa. Mrkev a červená řepa však mohou být vysazeny vedle zelené cibule, protože mají pozitivní účinky. Zelená cibule také ráda sousedí s rajčaty, okurkami, jahodami, majoránkou a petrželkou. Nemá však ráda ředkvičky a zelí.
Cibuli nejčastěji napadá škůdce známý jako molice cibulová. Jeho larvy vyhlodávají v rostlině otvory a poškozují podzemní části rostliny. Pokud výskyt tohoto škůdce zaznamenáme, budeme muset v následujícím roce změnit pěstební plochu. Kromě toho se v takovém případě vyplatí vysadit mrkev vedle zelené cibule, protože snižuje počet škůdců. Ekologickým způsobem boje proti tomuto hmyzu je výtažek z jedle a nálev z pelyňku.
Pravidla pro výsadbu zelené cibule
Zelenou cibuli, ať už si ji pěstujete sami, nebo ji koupíte v zahradním centru, můžete vysazovat od konce března do dubna. Nejlepší je začít s výsadbou brzy ráno nebo pozdě večer, abyste se vyhnuli silnému slunečnímu záření. Jaká pravidla je třeba mít na paměti?
- Cibulky se umisťují každých 30-40 cm mezi řádky a každých 5-8 cm v řádku. Vkládáme je do hloubky 5 cm tak, aby vrchol zeleniny vyčníval nad zem asi 0,5 cm.
- Půdu pečlivě utužíme a zalijeme, přičemž se snažíme, aby voda nepadala přímo na cibulky.
- Během vegetace nezapomeňte pravidelně odstraňovat plevel a jemně kypřit půdu mezi řádky motyčkou. Nejlepší je odstraňovat plevel v době, kdy je ještě nedostatečně vyvinutý, takže je menší pravděpodobnost, že poškodí kořeny cibule.
- Zelenou cibuli není třeba příliš často zalévat, ale půda by měla být vždy mírně vlhká. V období sucha nezapomeňte zalévat častěji.
- Lidé, kteří se rozhodnou pěstovat zelenou cibuli v květináči, budou mít mnohem méně práce, protože nebudou muset vytrhávat plevel ani kypřit půdu. Stačí umístit květináč na slunné místo. Zelená cibule roste nejlépe při teplotách kolem 20 stupňů Celsia. Stojí za to dodat, že zelenou cibuli lze v květináči pěstovat kdykoli během roku.
První úrodu zelené cibule lze obvykle sklízet několik týdnů po výsadbě. Vyplatí se ji pravidelně zastřihávat, protože to stimuluje růst rostliny. Kromě toho budeme moci neustále využívat voňavé listy při vaření. Lidé, kteří sázejí zelenou cibuli do země nejen kvůli pažitce, ale i kvůli cibuli samotné, musí se sklizní počkat až do července. Zralost zeleniny se pozná podle zasychání a žloutnutí listů. To je znamení, že cibule jsou připraveny k vykopání. Zelenou cibuli sklízíme ručně.