Nezvaní hosté: Proč smradlavé štěnice napadají naše domovy?

Nezvaní hosté: Proč smradlavé štěnice napadají naše domovy?

Nebezpečí záměny: zavlečený brouk hnědásek mramorovaný je jen stěží rozeznatelný od původního brouka šedivky zahradní. Oba se však rádi zabydlují v našich bytech.

Podívejte se. Stále znovu a znovu se brouci smraďoši zabydlují v našich čtyřech stěnách. Odkud se najednou berou a jak tento hmyz odpudit?

Krátce vyvětrat místnost a několik minut tomu nevěnovat pozornost. A najednou sedí někde v obývacím pokoji, obvykle u okna, někdy po jednom, někdy po třech. Ale můžete si být jisti, že přijdou.

Mluvíme o smradlavých broucích. Proč se ten hnědý a zelený hmyz najednou objevil všude a proč stále proniká do našich domovů? A hlavně: jak se jich zbavit?

Štěnice v bytě: Je štěnice smrdutá nebezpečná?

V České republice žije asi 1000 různých druhů hmyzu. Patří mezi ně například smraďoch zelený, ohniváček a šedý brouk zahradní. Hnědá štěnice mramorovaná z východní Asie je nově příchozí, ale laicky je obtížné ji odlišit od šedé štěnice zahradní.

Všechny však mají jedno společné: nejsou nebezpečné. Dovezená štěnice smrdutá však může způsobit škody zemědělcům: „Štěnice se jeví jako nebezpeční škůdci v zemědělství nebo naši pomocníci, kteří loví škůdce“.

Pro člověka jsou štěnice přinejlepším nepříjemné. A pozor: ne nadarmo se tomuto hmyzu říká štěnice. Pokud se cítí ohroženi, vypouštějí odporně páchnoucí sekret – „zejména v případech dotyků“.

Žoldnéřka možná vypadá exoticky, ale její domovinou je Severní Porýní-Vestfálsko. Ve skutečnosti je to jeden z nejběžnějších druhů hmyzu.

Štěnice nejsou brouci

Šest nohou, křídla, krunýř: na první pohled vypadá hmyz jako brouci. Ve skutečnosti však tvoří samostatnou skupinu hmyzu a nejsou blízce příbuzné beruškám a jim podobným.

Nejvíce je to patrné na vývoji: na konci růstové fáze brouci procházejí stádiem kukly – larvy – z níž se vylíhne dospělý hmyz. Hmyz však neustále roste a postupně se mění v dospělý hmyz.

Vnějškově se tyto dva druhy hmyzu také liší: přední pár křídel je u štěnic zpevněn pouze v horní části. Na rozdíl od brouků nemají pevný krunýř.

Proč je štěnic tolik?

V důsledku klimatických změn se štěnicestále více šíří ze středomořské oblasti . Podle NABU se v této zemi vyskytuje přibližně 1 000 druhů hmyzu a jejich počet stále roste. Štěnice se rozmnožují extrémně rychle. Hmyz se obvykle páří v květnu a červnu a samičky během této doby nakladou až 450 vajíček. Čím teplejší a sušší klima, tím lépe.

Teplo a světlo hmyz přitahuje. Na podzim pak početné potomstvo hledá teplé místo – a nachází ho v našich bytech a domech. Totéž platí na jaře: když teplota klesne pod deset stupňů, „naše byty jsou přesně to, co potřebují“. Štěnice však často hledají útočiště v květináčích a truhlících na balkonech nebo terasách.

Nezvaní hosté: Proč smradlavé štěnice napadají naše domovy?

Kladou štěnice v domě vajíčka?

Nebojte se: obvykle zde vajíčka nekladou. Páří se pouze jednou ročně a na podzim jejich období páření končí. A dokud je zima, nezačnou znovu. Když je jaro, zůstávají raději venku.

Jak se zbavit smraďochů?

Pokud vás neškodný hmyz ve vaší domácnosti příliš obtěžuje, můžete ho snadno odstranit pomocí skleničky a kousku papíru. Domácím mazlíčkům se daří i v chladném počasí. Co rozhodně nesmíte dělat: Vysávání nebo drcení štěnic. Důvodem je uvolňování jejich páchnoucího sekretu. Při výměně prachového sáčku vás může čekat nepříjemné překvapení.

Aby se zvířata nedostala dovnitř, doporučujeme při větrání v chladném počasí zhasnout světla. A stejně jako u jiných nezvaných hostů přicházejí na pomoc sítě proti komárům. Další věc, kterou smraďoši nemají rádi: zápach. Doporučujeme použít směs vody, octa a prostředku na mytí nádobí. Tuto tekutinu naneste na okenní rámy, balkonové a terasové dveře – měla by štěnice odpudit.

Přejít nahoru