Vinná réva na zahradě není jen ozdobou – je to příležitost, jak získat šťavnaté, doma vypěstované ovoce bez gramu chemie. Aby však keře dávaly dobrou úrodu, musíte vědět, kdy a čím je hnojit. Právě v této fázi se mnoho zahrádkářů dopouští drobných chyb, které ovlivňují chuť a množství úrody. Naučte se, jak se jich vyvarovat, a vychutnejte si ovoce jako z vlastní vinice.
Vinná réva je náročná rostlina, ale štědře odměňuje ty, kteří jí věnují pozornost. Klíčem k úspěchu je nejen správné umístění či zálivka, ale také pravidelné a dobře naplánované hnojení. To ovlivňuje růst výhonů, počet květů a v důsledku toho i kvalitu a chuť plodů. Důležité je, že není třeba používat chemická činidla. Přírodní hnojiva zde fungují dokonale a jsou bezpečná pro půdu, rostliny i pro nás samotné.
Jak pěstovat hrozny a pečovat o ně? Výživa je klíčem k chutné úrodě
Vinná réva neodpouští chyby – nesprávně zvolená hnojiva i nevčasná výživa mohou vést ke špatné úrodě. Proto byste se měli držet osvědčeného kalendáře. První hnojení se provádí na přelomu března a dubna. Jedná se o období předcházející vegetačnímu období. Tehdy se vyplatí zvolit směsi s dusíkem a fosforem, které podpoří vývoj výhonů a listů. Další dávka živin se bude hodit v době kvetení – obvykle na přelomu května a června. Tehdy bude nejdůležitější draslík, ale také mikroživiny – bez nich se hrozny nemohou normálně vyvíjet. Třetí hnojení by se mělo provést, když plody dosáhnou velikosti hrášku – obvykle v létě. I zde kraluje draslík, k němuž je třeba přidat hořčík, aby se zvýšil obsah cukru. Na konci sezony, na podzim, je dobré podpořit rostlinu organickým hnojivem – zlepší se tím struktura půdy a připraví se na zimu.
Jak zařídit, aby hrozny měly velké plody? Přírodní hnojiva, která si vaše rostliny zamilují
Místo umělých hnojiv se vyplatí zvolit přírodní způsoby výživy vinné révy. Nejenže je to bezpečnější pro půdu i plody, ale je to také překvapivě účinné. Jedním z nejjednodušších a nejlevnějších řešení je dřevěný popel. Má vysoký obsah draslíku, fosforu a hořčíku, což jsou složky, které jsou klíčové pro vývoj révy a chuť plodů. Lze jej přimíchat do půdy pod keře nebo přidat do kompostu, který je sám o sobě cenným substrátem. Kompost je zahradnické zlato: zlepšuje strukturu půdy, dodává mikroživiny a humus a lze ho používat od jara do podzimu.
Na podzim byste měli použít hnůj – koňský, kravský nebo slepičí. Je to skvělý způsob, jak připravit půdu na další sezónu. V zimě do půdy pomalu pronikají živiny, které ji obohacují a zvyšují její úrodnost. Na jaře se zase bude hodit kopřivová kejda, přírodní koncentrát dusíku a železa, který stimuluje růst rostlin a posiluje imunitu. Je také užitečné pamatovat na čedičovou moučku. Ačkoli zní nenápadně, je to skutečná mikroživinová bomba – podporuje zdravý vývoj révy a dlouhodobě zlepšuje kvalitu půdy. Výborným doplňkem k hnojivu bude mulčování substrátu kůrou. Tato úprava nejen zlepšuje estetický vzhled, ale také udržuje vlhkost, chrání kořeny před extrémními teplotami a omezuje růst plevelů. Díky tomu mají liány stabilnější podmínky a péče o keře je jednodušší a méně pracná.