Vášniví zahrádkáři už doma pravděpodobně vyseli první sazenice zeleniny. Takto si můžeme vypěstovat rajčata nebo papriky ze semínek, což je nesmírně uspokojivé. Tento způsob je levnější než nákup sazenic a dává jistotu, že rostliny nebyly ošetřeny chemickými prostředky. Přírodní živina vyrobená ze složky, kterou již pravděpodobně máte v lednici, pomůže vašim sazenicím růst. V létě se velikost vaší zeleniny může zdvojnásobit.
Kdy hnojit sazenice zeleniny?
Sazenice rajčat, okurek nebo paprik vyséváme doma již v březnu. Semena obvykle vyklíčí po 10 dnech. Když mají rostliny první listy, můžete je začít hnojit. V případě sazenic zeleniny se tak obvykle děje přibližně po dvou až třech týdnech. Ošetření je třeba pravidelně opakovat, aby měly sazenice maximální přístup k živinám.
Proč je důležité hnojit sazenice zeleniny? Dobře se jim daří v malých nádobách, kde má substrát omezenou schopnost doplňovat živiny. Intenzivní růst rostlin rychle vyčerpává malé množství půdy, na které rostou. Můžeme jim pomoci systematickou výživou půdy.
Hnojivo kefír pro sazenice zeleniny
Pokud chcete vyživovat pokojové rostliny pro sazenice, nemusíte běžet do zahradnického centra a utrácet peníze. Můžete si připravit domácí hnojivo z kefíru pro zeleninové sazenice. Do 900 ml vody přidejte 100 ml kefíru a důkladně promíchejte. Touto směsí zalévejte sazenice rajčat a paprik každých deset dní, nejlépe ráno nebo večer.
Toto přírodní hnojivo je nejen levné, ale také bezpečné pro choulostivé rostliny. Díky němu budou mít sazenice rajčat a paprik silný kořenový systém, který jim pomůže přizpůsobit se po přesazení do země. Jejich stonky budou silnější a samotné sazenice – odolnější vůči chorobám.
Kefírové hnojivo – jak funguje?
Proč má kefírové hnojivo blahodárný vliv na rostliny? Obsahuje vápník, fosfor a hořčík a také vitamin K a vitaminy skupiny B. Fosfor podporuje rozvoj kořenového systému, který rostlině umožňuje získávat živiny z půdy. Tento proces podporuje vápník, který zlepšuje pH a strukturu půdy.
Vitaminy skupiny B mají příznivý vliv na imunitu rostlin a jejich schopnost přizpůsobit se novým podmínkám. V případě sazenic, které budeme v květnu sázet do země, je to nesmírně důležité. Vitamin K se zase aktivně podílí na procesu fotosyntézy, který rostlinám dodává energii potřebnou pro jejich vývoj.