Připravte si přírodní postřik na rybíz. Žádní škůdci se jich nedotknou.

Připravte si přírodní postřik na rybíz. Žádní škůdci se jich nedotknou.

Chcete, aby vaše rybízové keře byly během sezóny obsypány bohatým ovocem? Pak se postarejte o jejich zdraví – připravte jim přírodní postřiky, které je ochrání před škůdci a chorobami. Používáním domácích přípravků rostliny posílíte a zajistíte jim tak bohatou úrodu.

Rybíz se často pěstuje na domácích pozemcích. Považujeme je za oblíbené ovocné keře, jejichž úrodu lze v kuchyni využít různými způsoby, především k výrobě džemů, šťáv, kompotů a koláčů.

Pěstování těchto rostlin zvládnou i začínající zahrádkáři. Rybíz však vyžaduje zvláštní péči. Musíme je přihnojovat a navíc provádět postřiky. Teprve pak se dočkáme četných plodů.

  • Jak pěstovat rybíz? Tato pravidla jsou nezbytná pro získání bohaté úrody.

Začněme s výsadbou rybízu. Je důležité správně vypočítat dobu, aby rostlina stihla zakořenit před nástupem extrémních teplot. Proto jej vysazujeme brzy na jaře nebo na podzim do jamek hlubokých 40 cm a širokých 50 cm. Zároveň dodržujeme vzdálenost 1,5 metru pro volný růst. Po výsadbě je nutná vydatná zálivka.

Pro rybíz vybíráme úrodnou, propustnou a lehkou půdu s mírně kyselou reakcí. To mu pomůže lépe přijímat živiny. Před výsadbou se doporučuje půdu pohnojit kompostem nebo dobře zkvašeným hnojem. Nezapomeňte také, že půda by měla být dobře odvodněná – tato rostlina nemá ráda stojatou vodu.

Tento keř roste nejlépe na slunném nebo částečně zastíněném místě. Místo by mělo být chráněno před větrem, který by mohl zničit křehké výhony.

Připravte si přírodní postřik na rybíz. Žádní škůdci se jich nedotknou.

Rybíz dává přednost vlhké půdě. Proto by se měl pravidelně zalévat, zejména v horkých a suchých obdobích. Doporučuje se také hnojit rostlinu výše zmíněným kompostem, hnojem, ale i biohumusem nebo rostlinným hnojivem, například: z kopřiv nebo banánových slupek.

Přírodní postřiky proti škůdcům rybízu

Postřik rybízu provádíme brzy na jaře, před začátkem vegetace. Pro začátek použijeme přípravek na bázi oleje, který by měl chránit před mšicemi a pavoučky. Před kvetením postříkáme keř měďnatým nebo česnekovým extraktem. Po odkvětu postříkáme odvarem z mědi a přesličky. V tomto případě zabraňují antraknóze a rzi na listech.

Zaměřme se tedy na přírodní postřiky, tedy na česnekový a přesličkový extrakt. Jedná se o dva přípravky, které si vyrobíme sami. Jak je vyrobit?

Česnekový odvar připravíme z 200 g této zeleniny, kterou zalijeme 10 litry vody. Směs necháme 3-4 dny odstát, po této době tekutinu přecedíme, nalijeme do nádoby s rozprašovačem a postříkáme rybíz, aniž bychom jej ředili.

K přípravě odvaru z přesličky potřebujeme 1 kg sušené trávy, kterou zalijeme 10 litry vody a necháme 24 hodin odstát. Po uplynutí této doby vše vaříme 30 minut a pak počkáme, až vychladne. Vychladlou tekutinu zředíme vodou v poměru 1:4 a teprve poté ji postříkáme.

Závěrem lze říci, že postřik jarního rybízu je nejen způsobem ochrany rostlin, ale také investicí do bohaté úrody. Použití správných metod a technik může výrazně zlepšit kvalitu i množství plodů.

Přejít nahoru