Před výsadbou jahod zasaďte do půdy. Keře budou plodit.

Před výsadbou jahod zasaďte do půdy. Keře budou plodit.

Chcete, aby vaše jahodové keře byly letos plné plodů? Samozřejmě je důležité o ně řádně pečovat, včetně hnojení. Nemusíte vůbec vyrábět žádné neobvyklé živiny. Stačí vám jedna jednoduchá technika před výsadbou, kterou zkušení zahradníci používají již léta.

Není nic lepšího než velké, šťavnaté a sladké jahody z vlastní úrody. Pokud chcete mít hojnost plodů, stačí vám trik s použitím banánových slupek. Dodají vašim rostlinám cenné živiny. Budou růst a plodit jako bláznivé.

Výsadba a péče o jahody jsou nejdůležitějšími zásadami.

Jahody začínáme sázet brzy na jaře, tedy v březnu až dubnu, protože právě v této době rostou nejrychleji a dávají nejbohatší úrodu. Pro začátek stojí za to zamyslet se nad tím, jak je správně umístit do půdy.

Tyto rostliny by však měly být vysazeny v hloubce 10-15 cm v závislosti na délce jejich kořenového systému. Kořeny by měly být zcela zakryté. Kořeny by měly být pokryty půdou až do úrovně růstového kužele. Poté substrát uvolněte a vydatně zalijte.

Jahody v květináči umístěte do stejné hloubky, v jaké rostly v nádobě. Květináče by měly mít odtokové otvory, aby se zabránilo stagnaci vody.

Sázejte do úrodné, propustné půdy s mírně kyselým pH (5,5-6,5). Doporučujeme však půdu předem zrýt a odstranit plevel.

Místo pro výsadbu jahod by mělo být slunné. Ve stínu je kvetení a plodnost slabší, plody jsou méně sladké. Pozornost se vyplatí věnovat také sousedním rostlinám. Nepěstujte je vedle keřů malin nebo ostružin, stejně jako záhonů s okurkami nebo zelím. Místo nich volte česnek a cibuli, které poskytují ochranu proti šedé hnilobě.

Keřům je třeba zajistit vlhký substrát po celé vegetační období až do pozdního podzimu. Největší potřeba vody u jahodníku nastává po odkvětu, v období intenzivního růstu a dozrávání plodů, které obvykle začíná koncem května a trvá až do června.

Trik s banánovou slupkou pro bohatou úrodu jahod po celou sezónu

Mnoho zahradníků doporučuje před výsadbou pohnojit půdu kompostem nebo dobře zkvašeným hnojem. My však známe mnohem jednodušší způsob hnojení.

Před výsadbou jahod se doporučuje vložit do jamky banánovou slupku a zakrýt ji tenkou vrstvou zeminy. Tento odpad obsahuje cenné minerální látky, konkrétně draslík, fosfor, hořčík, vápník a jód. Jak tyto složky působí na rostliny?

Před výsadbou jahod zasaďte do půdy. Keře budou plodit.

Draslík podporuje vývoj silného kořenového systému a zvyšuje odolnost rostliny vůči chorobám. Fosfor je zodpovědný za správný vývoj květů a plodů a hořčík hraje klíčovou roli při fotosyntéze. Vápník posiluje buněčnou strukturu, což prospívá celkovému zdraví člověka, a jód stimuluje růst kořenů a posiluje imunitu.

Banánové slupky uvolňují všechny tyto látky do půdy pomalu, takže jahody nezažijí šok z náhlého zvýšení obsahu minerálních látek. Díky tomu vyprodukují spoustu kvalitních plodů.

Jahody rostou jako blázen. Pravidelně je přihnojujte tekutými hnojivy a zalévejte.

Přejít nahoru