Postříkejte tímto přípravkem všechny zimostrázy na zahradě. Zabráníte tak napadení škůdci

Postříkejte tímto přípravkem všechny zimostrázy na zahradě. Zabráníte tak napadení škůdci

Pro mnoho zahrádkářů není horšího škůdce, než je ohniváček zimostrázový. Tento hmyz napadá především různé druhy zimostrázů a může vést k jejich úplnému zničení. Proto se vyplatí jeho invazi předcházet. Postřik určitým přípravkem bude působit jako ochranná clona pro rostliny.

Chcete se ujistit, že v letošní sezóně nenapadne nebezpečný ohniváček zimostrázový žádné stromy? Pak rostliny postříkejte práškovou bakterií Bacillus thuringiensis. Budete tak mít klidné spaní – škůdce nebude vaše keře obtěžovat. Přečtěte si nejdůležitější informace o boji proti tomuto hmyzu.

  • Ohniváček zimostrázový – o jakého škůdce se jedná?

Ohniváček zimostrázový nejčastěji napadá zimostrázy. Může se živit také na břízách, cesmíně nebo vavřínu. Nebezpečné larvy dosahují velikosti až 4 cm a mají zelené tělo s podélnými černými pruhy. Lze je nalézt uvnitř keřů, kde se živí listy. V jejich přítomnosti můžeme pozorovat také vlnatý povlak.

Příznakem tohoto škůdce je postupné opadávání listů na rostlinách. V důsledku toho keře zcela odumírají. Někdy mohou usychat jednotlivé výhony a v případě hromadného napadení může dojít ke ztrátě celých řad zimostrázů.

Dospělec ohniváčka zimostrázového je motýl s bílými křídly a hnědým lemem. Může mít také světle hnědou barvu s fialovým nádechem a bílou skvrnou ve tvaru půlměsíce. Samičky kladou vajíčka na spodní stranu listů uprostřed keřů.

Tento hmyz se živí od dubna do října. Proto je nejlepší chránit rostliny před jeho invazí.

Jak předcházet a potlačovat ohniváčka zimostrázového?

Napadení pámelníkem zimostrázovým můžete zabránit postřikem bakteriálním práškem Bacillus thuringiensis. Tento přípravek se osvědčuje i při hubení těchto škůdců.

Bacillus thuringiensis je půdní bakterie, která produkuje toxiny působící na larvy mnoha druhů hmyzu, včetně ohniváčka zimostrázového. Po jejím pozření dochází k poškození trávicího systému škůdců, což vede k jejich úhynu.

Jak provést postřik proti ohniváčkům zimostrázovým? Stačí prášek naředit vodou podle doporučení výrobce a postříkat jím všechny keře. Pokud larvy napadly rostliny, začnou do 24 hodin hynout.

Postříkejte tímto přípravkem všechny zimostrázy na zahradě. Zabráníte tak napadení škůdci

Kdy a jak často stříkat keře?

První ošetření keřů je nejvhodnější provést brzy na jaře, tj. v dubnu, kdy se škůdce začíná živit. Opakovaná ošetření je vhodné během sezóny opakovat, protože tento hmyz vyvíjí několik generací ročně.

Pro prevenci napadení provádíme postřik přípravkem Bacillus thuringiensis jednou měsíčně od dubna do října. Pokud se na rostlinách objevil ohniváček zimostrázový, provádí se toto ošetření každých 7-10 dní.

Postřik je nejvhodnější provádět večer nebo ráno, kdy je nižší teplota a není ostré slunce. Přípravek je tak účinnější a rostliny nejsou vystaveny spálení sluncem.

Přejít nahoru