Stromy Thuja vyžadují po zimě péči. Jedním z klíčových kroků je jejich přihnojení. K tomuto účelu se vyplatí použít domácí metody, které jsou levné, účinné a šetrné k životnímu prostředí. Stačí, když si vezmeme zbytky z kuchyně. Díky nim naše túje porostou bujně a zdravě. Přečtěte si, kdy a jak tyto rostliny hnojit, aby byly jasně zelené.
Po zimě thuje potřebují přikrmovat, protože chladné měsíce jsou pro jejich kondici velkou zátěží. Ten výrazně oslabuje kořenový systém a často způsobuje poškození výhonů a hnědnutí jehlic. Pokud tedy chceme, aby naše túje znovu získaly vitalitu, musíme jim dopřát jarní přihnojení. K účinné stimulaci růstu rostlin a navrácení jejich zdravého a svěžího vzhledu využijeme také kuchyňský odpad.
Hnojení tújí – kdy by se mělo provádět? Tyto termíny jsou důležité
Chceme-li rostliny tújí správně hnojit, musíme vědět, kdy je to nejvhodnější. První hnojení bychom měli provést na přelomu března a dubna, kdy začíná vegetační období. Dbejte však na to, aby teplota půdy nepřesáhla 5 stupňů Celsia.
V této době je ideální dodat thuje potřebné živiny, které jim umožní zotavit se ze zimy, a také podpořit vývoj nových výhonů a jehlic a posílit kořenový systém.
Následné hnojení se provádí v květnu a červnu. V tomto období se vyplatí používat vícesložkové přípravky, které rostlině dodají potřebné prvky pro další vývoj.
Poslední hnojení tújí se provádí v červenci. Je nesmírně důležité dodat rostlinám draslík a fosfor, protože právě tyto látky připraví túje na zimu. Od poloviny srpna přestáváme dodávat přípravky obsahující dusík, abychom nestimulovali růst nových výhonů, které by nemusely stihnout zakořenit před prvními mrazy.
Jaké hnojivo zvolit pro túje na jaře? Použijte zbytky z kuchyně.
Při prvním jarním přihnojování se vyplatí použít organické hnojivo, které bude mít na naše túje skvělý vliv. Oblíbeným řešením je vytvoření směsi na bázi kávové sedliny. Právě ta umožňuje okyselit půdu a zároveň dodat rostlinám dusík, draslík a fosfor.
Připravit si takový domácí kondicionér není nijak složité. Stačí smíchat 2-3 polévkové lžíce sušené kávové sedliny s 1 litrem vody a nechat působit přes noc. Směs sceďte a jednou za 2 týdny moruši zalijte.
Další osvědčenou metodou je použití banánových slupek, protože jsou bohaté na draslík. Stačí je nakrájet na malé kousky a lehce je rozsypat v blízkosti kořenů tújí. To rostlině pomůže v růstu.