Zelená cibule je jednou z nejoblíbenějších zelenin pěstovaných v domácích zahradách. Je skvělým doplňkem mnoha pokrmů. Navíc má nejen skvělou chuť, ale také rychle roste. Ve správné společnosti může také zvýšit výnosy – jak vaše vlastní, tak i sousedních rostlin. Stačí dobře naplánovat záhon a můžete se těšit z větší a zdravější zeleniny bez nutnosti použití chemikálií. S jakými rostlinami tvoří ideální duo a které jí mohou škodit?
Pěstování zelené cibule je jedním z nejjednodušších způsobů, jak získat čerstvou zelenou cibuli a zdravou zeleninu přímo ze záhonu. Nevyžaduje mnoho úsilí a první výsledky se dostaví již za několik týdnů. Navíc správné sousedství může nejen urychlit růst rostlin, ale také pomoci ostatním v boji proti škůdcům. Jedná se o přírodní, zahrádkáři osvědčený způsob, jak dosáhnout vyšších výnosů bez použití chemických prostředků. Vyplatí se vědět, co můžete vysadit vedle zelené cibule a čemu se vyhnout.
Zelená cibule: kdy ji vysadit na zahradu? Koncem března a v dubnu je ideální doba
Pěstování zelené cibule je vynikající volbou pro začátečníky a ty, kteří mají rádi rychlé výsledky. Již za několik týdnů po výsadbě si budete moci v létě pochutnávat na čerstvé cibulce a zralých cibulkách. Zelená cibule nevyžaduje zvláštní podmínky, ale klíčem k úspěšné sklizni je dobře připravená půda. Nejlépe roste na teplém a slunném místě, v lehké, na humus bohaté a dobře propustné půdě. Ideální pH je 6,5-7,0. Pokud půda tyto podmínky nesplňuje, je vhodné ji obohatit – například vyzrálým kompostem nebo přídavkem rašeliny. Před výsadbou je nutné pečlivě odstranit plevel, půdu zkypřit a povrch urovnat hráběmi.
Sazenice by měly být zasazeny do země, když teplota půdy dosáhne alespoň 5 stupňů Celsia. To je obvykle v březnu nebo na začátku dubna. Důležité jsou rozestupy: cibulky sázejte každých 8 cm do řádků vzdálených od sebe asi 30 cm. Zasazujte je mělce, 2-3 centimetry hluboko, tak, aby špička mírně vyčnívala nad povrch. Nezapomeňte je zasadit správně – ostrým koncem nahoru, patou dolů. Po zasazení cibulky ihned zalijte, ale mírně, aby nedošlo k jejich vyplavení z půdy. Přestože se jedná o odolnou a nenáročnou rostlinu, má ráda vlhkou, ale ne přemokřenou půdu. Zajímavé je, že tato rostlina poskytuje přirozenou obranu proti škůdcům. Vylučuje látky, které odradí mnoho nezvaných hostů. Zároveň má příznivý vliv na zdraví sousední zeleniny.
Co sázet vedle zelené cibule a co vedle cibule nesázet? Tyto zeleniny přispívají k bohaté úrodě
Pokud sníte o šťavnaté cibuli, určitě ji zasaďte vedle mrkve. Je to dokonalá dvojice – mrkev účinně odpuzuje brouka cibuláka, nebezpečného škůdce, který zelenou cibuli ničí zevnitř. Stejně dobře funguje i červená řepa, salát, jahody, brokolice, okurky a rajčata. Jejich přítomnost cibuli prospívá – zlepšuje její kondici a umožňuje jí lepší vývoj. Vybírat byste měli také aromatické bylinky – zejména kopr, heřmánek, heřmánek, tymián a mátu – které navíc podporují imunitu rostlin v zeleninové zahradě.
Cibuli však nesázejte vedle fazolí a hrachu – může to negativně ovlivnit jejich kondici a zvýšit riziko onemocnění. Ne nejlepší volbou bude sousedství s ředkvičkami nebo zelím. Kromě výběru sousedů je třeba pamatovat také na střídání plodin – cibuli byste neměli rok co rok sázet na stejné místo, zejména pokud se tam předtím pěstovala mrkev, celer nebo brambory.
Metoda kombinování plodin je známá již po generace a je stále účinná. Nejenže cibule bude větší a zdravější, ale celá zahrada bude udržitelnější a úrodnější.