Venku se otepluje, což znamená, že je stále více hmyzu – brzy se probudí komáři a znepříjemní nám venkovní dovolenou. Vědci však mají nový plán, který by mohl pomoci kontrolovat populaci komárů a bojovat tak proti malárii a dalším nemocem, které přenášejí.
Nemoci přenášené komáry zabijí ročně více než 600 000 lidí .
A je to docela neobvyklý nápad, protože zahrnuje smíchání lidské krve s látkou toxickou pro komáry, takže každé kousnutí se stane jejich posledním jídlem. Může to znít jako scénář ze sci-fi filmu, ale předběžný výzkum ukazuje, že je to ve skutečnosti velmi reálné řešení.
Nitisinon je pro komáry jed.
Dotyčnou látkou je nitisinon, lék, který se v současnosti používá k léčbě vzácných genetických onemocnění. Tým vědců z Liverpoolské školy tropické medicíny ve Velké Británii provedl studii, která ukázala, že lék v lidské krvi ve velmi nízkých dávkách může být pro komáry smrtelný. Zajímavé je, že když se komáři napili krve tří lidí, kteří užívali nitisinon jako součást léčby, do 12 hodin uhynuli.
Nitisinon blokuje produkci určitého proteinu, což má za následek méně toxických vedlejších produktů nemocí v lidském těle. To, co je prospěšné pro lidi, je však smrtelné pro komáry. Z tohoto důvodu může být nitisinon účinným nástrojem v boji proti nemocem přenášeným hmyzem, jako je malárie.
Je bezpečnější než jiné léky.
Tato myšlenka je sice inovativní, ale není zcela nová. V minulosti byly testovány i jiné léky, například ivermektin, které mají rovněž účinek zabíjení komárů. Nitisinon má však jednu výhodu – působí rychleji (často během jednoho dne) a zůstává v lidském krevním oběhu déle, čímž se zvyšuje pravděpodobnost, že komáří samičky přijdou do kontaktu s jedem. Je důležité poznamenat, že na rozdíl od ivermektinu nitisinon nepůsobí na nervový systém, takže je méně neurotoxický.
Za zmínku také stojí, že nezabíjí jiný hmyz, který hraje důležitou roli v ekosystémech, jako jsou opylovači. V současné době však chybí studie o jeho širších účincích na životní prostředí, takže při posuzování jeho dlouhodobých účinků je stále zapotřebí opatrnosti.
Potenciál v boji proti malárii
Malárie stále způsobuje více než půl milionu úmrtí ročně a snahy o její vymýcení narážejí na stále větší překážky. Zvyšující se populace komárů i rozvoj rezistence vůči tradičním léčebným prostředkům stále více ztěžují kontrolu této nemoci. Nitisinon by díky svým vlastnostem mohl být novým nástrojem v boji proti této smrtelné hrozbě.
Vědci proto provedli matematické modelování, aby zjistili, jak by různé dávky léku ovlivnily populace komárů v reálných podmínkách . Zjistili, že nitisinon účinně hubí komáry všech věkových kategorií, včetně starších komárů, u nichž je větší pravděpodobnost, že malárii přenášejí.