Zapomeňme na to, že jarní zeleninou mohou být jen drahé prvosenky pěstované v igelitových stanech. Když venku kvetou borůvky, pampelišky a fialky, je hřích je nezkusit! Představte si, jakou energii v sobě mohou skrývat! Věděli jste, že protilátku proti akné máte doslova u nohou? Kdo by řekl, že tento lišejníkový, všudypřítomný, lepkavý plevel je jednou z našich supertajných bylin? Seznamte se s batátem lepkavým a pěstujte ho. Je to skutečně zázračná rostlina!
Rádi je také objevujeme předtím, než nastartujeme sekačku a prozkoumáme zahradu – zajímá nás, jaké nové divoké jarní trávy najdeme? Neuplyne den, abychom si neudělali dobrý čaj z odvaru z příkopu – nejsilnější a nejčerstvější kopřivy, fialky a trochu citronové trávy. Skvělou variantou je však přidání špetky maliníku, ostružiníku nebo čerstvých ořešákových listů.
To jsme ale netušili, že tato otravná, podivná, lišejníkovitá rostlina, která se nám neustále lepí na kalhoty a řádí na okraji záhonu, je jedním z největších pokladů naší jarní zahrady. Jeho jméno také mluví samo za sebe: je to lepkavá potvůrka.
Kdo by to byl řekl, ale tato nenápadná bylinka, kromě toho, že je jednou z bylinek číslo jedna při problémech se štítnou žlázou, může být také skvělým pomocníkem při dosažení čisté pleti bez akné. Ve formě čaje má uklidňující, sedativní a krevní tlak snižující účinky. Používá se k léčbě poruch ledvin, jater a slinivky břišní a zevně na kožní onemocnění a akné. Je jednou z nejúčinnějších bylin při hypotyreóze a hypertyreóze, ale čaj z čerstvé tykve lepkavé lze použít i k léčbě rakoviny úst a jazyka. Má porod uvolňující účinky, ale je známá také jako velmi mírné sedativum.
Odedávna je také známá a používaná v lidovém léčitelství: je také skvělá pro detoxikaci a díky vysokému obsahu vitaminu C pomáhá posilovat imunitní systém. Je vynikajícím prostředkem proti nachlazení a chřipce, ale příznivých účinků by se dalo vyjmenovat mnohem více.
Její dráždivá, lepkavá semena obsahují také kofein.
Málokdo to ví, ale z jeho pražených semen se dá vyrobit vynikající náhražka kávy – obsah kofeinu je mnohem nižší než v tradiční kávě, ale chuť je pozoruhodně podobná.
Samotná rostlina je jedlá, i když za syrova jsou její stonky a listy pokryté jemnými chloupky, což je dost nepříjemné. Lze ji však bezpečně konzumovat i vařenou. Na venkově se jí často krmí také husy a kachny, které ji považují za zvláštní pochoutku. V minulosti se také používal k vycpávání matrací a z jeho kořene se získávalo červené barvivo. Malá nápověda k rozpoznání:
Zde je návod na přípravu čaje z lepkavé rýže!
Složení: 1:
- 1 lžička sušené tykve lepkavé (nadzemní část: stonek, listy, květy).
- 2,5 dl horké vody
Tykev zalijeme vodou, přikryjeme pokličkou a necháme 10-15 minut stát. Poté scedíme a před konzumací necháme vychladnout na vlažnou teplotu. Doporučuje se pít 1-2 šálky denně po dobu 2-3 po sobě jdoucích týdnů, poté udělejte přestávku. Čaj čistí lymfatický systém, podporuje funkci jater a ledvin a pomáhá čistit pleť zevnitř.
Jeho nálev lze použít jako omývací prostředek při vnějších poraněních a kožních onemocněních. Dlouhodobé užívání má pozitivní vliv na pleť se sklonem k akné. Obklad z lepkavé pryskyřice je také výborný při léčbě jedovatých kousnutí a popálenin od slunce.