U různých zahradnických plodin se často stává, že úspěch či neúspěch v boji s určitou chorobou má rozhodující vliv na výnos a dokonce i na budoucí život plodiny.
V případě třešní a višní to platí pro moniliózu peckovin a podobně nebezpečná situace je i v případě broskvoně ( Prunus persica ) a její choroby kadeřavosti listů ( Taphrina deformans ). Tento patogen, kromě toho, že způsobuje na rostlině velmi nepříjemné příznaky, může nejen zničit úrodu, ale také zničit stromy.
Co byste měli o patogenu vědět
Houba způsobující kadeřavost listů broskvoní je rozšířena ve všech oblastech pěstování broskvoní. Naštěstí nepředstavuje hrozbu pro jiné druhy ovoce, s výjimkou mandloní, ale problém, který může způsobit svým zničením broskvoní, je poměrně závažný.
Patogen je také schopen přezimovat prostřednictvím askospor na povrchu výhonů, větví a dokonce i prvků opěrného systému. Kromě toho může přežít zimu ve formě mycelia na kůře napadených výhonů.
Tento patogen je velmi náročný na vodu a chlad. K infekci obvykle dochází brzy na jaře, v době rašení pupenů. V tomto případě je inkubační doba patogenu zřejmě velmi dlouhá – až dva týdny.
Když se objeví příznaky viditelné pouhým okem, jako je kroucení listů, houba již plně kolonizovala napadená rostlinná pletiva a kontrolní opatření mohou pouze zpomalit další šíření infekce.
Proces infekce a její vliv na rostlinu
Houba způsobující kadeřavost listů tafris postihuje především listy, ale je možné, že průběžná infekce vyvíjejících se listů v zárodku může dosáhnout vrcholu růstu. Od té doby bude tento infikovaný výhon vyrůstat pouze z infikovaných listů, dokud neodumře.
Patogen není pro plodinu škodlivý. V důsledku nedostatku listů, tj. asimilační plochy, však napadený strom spolu s infikovanými listy shazuje i vyvíjející se plody. Pokud navíc úbytek listů způsobený infekcí přetrvává po celé léto, v průběhu diferenciace pupenů, může se tento nedostatek listů projevit drastickým snížením počtu květních pupenů v následujícím roce. Menší počet květů potenciálně znamená méně plodů, tj. menší úrodu.
Proč „mrazová houba“?
Tafrisova listová houba může postihnout zelené plochy broskvoní v průběhu celého vegetačního období. Za suchého a teplého počasí se proces infekce zastaví, protože podmínky jsou pro rozvoj patogenu nepříznivé. V prvním chladnějším a vlhčím období se však opět obnovuje.
Askospory patogenu, aniž by tvořily plodnice, se na povrchu napadené rostliny tvoří v tak obrovských masách, že se zdá, jako by napadené listy byly pokryty mrazem. Odtud pochází název tohoto patogenu – moučnivka.
Jak se můžeme chránit?
Základem boje proti listové skvrnitosti broskvoní je pečlivý řez, při kterém se všechny napadené výhony a větve z rostliny odříznou a zničí nebo alespoň odstraní z okolních ovocných stromů.
Důležité jsou postřiky na bázi mědi, které se nejlépe aplikují na podzim při opadu listů a na jaře, ještě před rašením pupenů. Patogen je na měď mimořádně citlivý! Těmito kroky můžeme výrazně snížit množství infekčního materiálu, tj. infekční tlak.
Bohužel již není možné ošetřovat broskvoně mědí po rašení pupenů kvůli riziku fytotoxicity. Ta se může projevit také jako spálení listů, ale častěji jde jen o skandálně slabé nasazení plodů, masivní opad květů a mladých plodů, což svědčí o tom, že rostlině setkání s mědí nevyhovovalo.
Naštěstí lze některé vstřebatelné účinné látky triazolového typu ( tebukonazol, difenokonazol ) používat s vysokou účinností na zelených plochách rostlin schopných vstřebávat fungicidní účinné látky.
Tyto účinné látky a přípravky na jejich bázi však již nejsou „moderní“, takže riziko vzniku rezistence vůči nim je poměrně vysoké. Je proto vhodné je používat v kombinaci s kontaktními účinnými látkami ( dithianon, captan ), které jsou proti patogenu rovněž účinné.
Kdy bychom se měli začít chránit?
V praxi se může stát, že fungicidní ochrana proti kadeřavosti listů bude nutná během několika dní, protože pupeny broskvoní již praskly a na koncích mnoha pupenů jsou již pouhým okem viditelné špičky zelených, napadených listů. Přestože je tento povrch poměrně malý, je již schopen „hostit“ askospory patogenu.
Tafrinová listová skvrnitost může infikovat v tak mladém věku
Pro dosažení maximální účinnosti se důrazně doporučuje použití přípravku pro zvýšení přilnavosti. Množství postřikovaného roztoku volte tak, aby ho bylo dost na ošetření těchto malých ploch! Pamatujte, že účinné látky mohou být absorbovány pouze zeleným povrchem rostlin, nikoliv povrchem větví a větviček!