Rostliny postříkejte. Štítonoši se k nim ani nepřiblíží.

Rostliny postříkejte. Štítonoši se k nim ani nepřiblíží.

Štítonoši způsobují na zahradách skutečné škody. Bohužel si často příliš pozdě uvědomíme, že se živí na našich rostlinách. Jak tomu můžeme zabránit? Stačí znát jednoduchou metodu.

Domácí prostředky proti štítenkám

Štítenky jsou drobný hmyz, který může být velkým problémem pro každého milovníka rostlin. Ačkoli se na první pohled zdají neškodní, ve skutečnosti představují vážnou hrozbu. Naštěstí víme, jak se jich účinně zbavit.

Štítenky jsou noční můrou zahrádkářů

Vysávají z rostlin šťávu, což je může nejen oslabit, ale také zahubit. Proto je tak důležité umět je rozpoznat. Jen tak můžeme přijmout účinná opatření na ochranu našich plodin.

Rozpoznání štítenek se může zdát velmi obtížné. Pokud však víme, na co si dát pozor, stačí jen chvilka, abychom zjistili, zda jsou naše rostliny napadeny.

Tento hmyz se nejčastěji usazuje na spodní straně listů, kde se nakonec objeví žluté skvrny. Zde se také vytvářejí charakteristické kryty připomínající štít.

Za pozornost stojí také lepkavá látka, kterou štítovky vylučují. Ne každý ví, že se jedná o tzv. medovici, která může navíc přitahovat další škůdce a přispívat k rozvoji houbových chorob.

Rostliny postříkejte. Štítonoši se k nim ani nepřiblíží.

Domácí prostředky proti sviluškám

Existuje mnoho účinných technik, které vám pomohou rychle se vypořádat s hlísticemi. Většina z nás navíc potřebné přípravky najde v kuchyni. Mimo jiné můžete: Připravit si domácí sprej z 20 ml oleje, 2 litrů vody a 4 kapek prostředku na mytí nádobí. Je však třeba pamatovat na pravidelné opakování postupu.

Dalším účinným způsobem boje proti štítovkám je příprava odvaru z 5 stroužků česneku, které je třeba rozdrtit a zalít 1 litrem vody. Po 24 hodinách jednoduše nalijte vzniklou tekutinu do rozprašovače a postříkejte s ní rostliny.

Přejít nahoru