Výroba žížalího kompostu je jednoduchý proces, který však vyžaduje pozornost, aby dlouhodobě dobře fungoval. Co může způsobovat zapáchající kompost? Co lze do žížal přidávat a co je zakázáno?
Jaké zbytky potravin lze použít do žížalího kompostu?
Žížalám můžete dávat mnoho přísad z následujícího seznamu:
- Nepoužité části ovoce: jádřince, slupky z jablek, slupky z melounů;
- nepoužité části zeleniny: cibule, zelí, salát, kořenová zelenina, bramborové slupky a slupky;
- vaječné skořápky;
- kompostovatelné čajové sáčky, zbytky čajových bylin;
- kávová sedlina;
- zvadlé květiny, listy.
Další krmivo lze žížalám podávat v malém množství:
- obiloviny (např. zbytky chleba),
- slupky citrusových plodů.
Co nedávat!
Nedávejte žížalám tučné nebo mastné potraviny, kosti, ryby, syrové nebo vařené maso, zpracované potraviny, semena peckovin a mléčné výrobky!
Správné „krmení“
Je trochu zvláštní nazývat to krmením, ale přesně to děláme: dáváme žížalám látky z „pozitivního seznamu“ a ony je postupně konzumují.
Co potřebujete vědět:
- můžete červy krmit malým množstvím potravy každý den nebo
- jednou týdně, nebo jim můžete dát celou týdenní zásobu najednou;
- nakrájejte na malé kousky ty části rostlin, které byly vyhozeny ve velkých kusech (např. stonky brokolice, slupky melounů, velké zvadlé listy);
- Totéž platí pro vaječné skořápky a kávovou sedlinu, které zůstaly ve velkých kusech: rozlámejte je na malé kousky.
Při ukládání potravinového odpadu pro žížaly posuňte zásobník s potravinami trochu stranou a na uvolněné místo dejte použitelný zelený odpad! Poté zbytky zasypte čerstvým suchým krmivem.
Vaječné skořápky pouze v drcené formě
Žížaly pomalu absorbují potravinový odpad a médium, tráví ho a vyprazdňují a vytvářejí tmavou, hustou hmotu. To je žížalí kompost.
Živiny doplňujte přibližně jednou za měsíc, ale vyplatí se kontrolovat je každý týden, abyste měli jistotu, že žížaly dostávají dostatek.
Sběr žížalího kompostu
Po 1-4 měsících krmení žížal můžete začít sbírat kompost. Že je materiál dobrý, poznáte podle toho, že kultivační médium začne mít tmavou barvu a drobivou strukturu.
Pokud jste si vyrobili nebo zakoupili krabičku na žížalí kompostování popsanou v předchozím článku, jednoduše odstraňte horní část nádoby a vyjměte hotový humus.
Pokud jste však žížaly pěstovali v jednodušší nádobě, zde je uvedeno, co musíte udělat:
- Nejprve odsuňte veškerý obsah krabice na jednu stranu nádoby!
- Na druhou stranu dejte čerstvé, vlhké krmné médium a na něj spoustu čerstvých, lákavých zbytků potravy!
- Zhruba po 3-4 týdnech se žížaly přestěhují do nového média a vy můžete žížalí kompost z nádoby vyjmout.
Nedávejte žížalám semena peckovin
Pokud zjistíte problém
Je velmi důležité vědět, že pokud používáte žížalí kompost správně, je proces bez zápachu. Je však možné udělat několik drobných chyb, které způsobí, že kompost bude obzvláště nepříjemně zapáchat. Podívejme se na tyto chyby, kterým je naštěstí snazší se vyhnout, než se jich dopustit:
- Příliš mokré: nedávejte do zásobníku velké množství potravin s vysokým obsahem vody (např. melouny), přidávejte sušší potraviny a důkladně je promíchejte!
- Nedostatek vzduchu v přepravce: to vede k růstu bakterií žijících v anaerobních podmínkách (nebo bez vzduchu). Abyste tomu zabránili, vložte do boxu čerstvé suché médium a obsah několik dní denně promíchávejte!
- Nesprávné krmení červů: vyhněte se potravinám, které jsou při rozkladu žluklé a silně zapáchají (např. výše uvedené maso, kosti a mléčné výrobky).
- Příliš teplý box: žížaly rostou při teplotách mezi 10 °C a 27 °C, snažte se udržet v tomto rozmezí!
- V boxu se množí roztoči: několikroztočů nikomu nevadí, ale pokud jsou v boxu přítomni ve velkém množství, budou červům vadit. Abyste tomu zabránili, snižte vlhkost prostředí, v případě potřeby ho vyměňte a odstraňte zbytky potravy, které roztoče přilákaly!
Velmi důležité!!!
Musíte udržovat stálou rovnováhu, protože pokud je v boxu příliš vlhko, mohou se žížaly udusit, pokud je příliš sucho, mohou vyschnout, a pokud není v boxu dostatek vzduchu, žížaly se udusí.
Pokud nebudete žížalám dávat dostatek zbytků krmiva, žížaly krmivo také zcela sežerou. Pokud navíc krmivo dojde, začnou se červi živit vlastními výkaly, které jsou pro ně toxické.
Pro více informací doporučujeme přečíst a poslechnout si anglicky psané články a videa, protože tento skvělý způsob výroby humusu v domácích podmínkách byl již dávno objeven ve Spojených státech a západní Evropě.
Žížalí kompost je známý také jako vermikompost– to se vyplatí vědět, pokud chcete vyhledávat v zahraniční literatuře, protože články používají anglický termín vermicompost.