Plánujete opět vyzdobit svůj balkon? Nehledejte nic jiného než mandevilla! Při správné péči bude tato krásná kvetoucí rostlina kvést stejně ráda jako pelargonie. Zjistěte, jak jí zajistit ideální podmínky!
Mandevilla je známá také jako dipladenie nebo chilský jasmín. Je to dřevitá liána, která roste v deštných pralesích Střední a Jižní Ameriky. Krásné květy rostou vedle tuhých, tmavě zelených listů. Mají jemnou vůni jasmínu a mohou mít barvu od červené po bílou.
V našich podmínkách ji lze pěstovat pouze jako letničku v nádobách nebo jako trvalku ve vytápěné zimní zahradě. V teplých podmínkách bez problémů přezimuje .
Jak dosáhnout dlouhé doby kvetení
Upřednostňuje slunné nebo částečně zastíněné stanoviště. Protože je to lesní obyvatel, nemá ráda přímé sluneční světlo.
Než mandevillu umístíte ven, měly by být denní teploty alespoň 20 °C a noční teploty alespoň 15 °C. Měla by být chráněna před silným poledním a odpoledním sluncem. Sluneční svit však podporuje bohaté kvetení, proto je pro ni ideální měkké ranní a večerní světlo.
Při výběru květináče upřednostněte ten největší, který máte k dispozici. Její kořeny potřebují pro zdravý růst opravdu hodně prostoru. Důležitá je dostatečná drenáž, aby se zabránilo přemokření. Zajistěte mu substrát obohacený vyzrálým kompostem .
Lze ji pěstovat jako popínavou rostlinu . Vyberte tři pevné výhony, které nasměrujete k opoře. Další možností je poskytnout jí oporu v podobě oblouku a nasměrovat ji jako kopeček. Dobře se uplatní také jako převislá rostlina v závěsných koších.
Zalévání a hnojení
Klíčem k pěstování mandevilly je trvale vlhký substrát. Před zaléváním se vždy ujistěte, že vrchní vrstva substrátu je suchá, protože rostlina nesnáší přemokření a její kořeny mohou začít zahnívat. Nejlepší je používat dešťovou vodu. Pokud ji nemáte, použijte vodu z vodovodu, která byla alespoň jeden den ustálená.
K tvorbě velkého množství květů potřebuje hodně živin. Z tohoto důvodu aplikujte každé jeden až dva týdny vyvážené tekuté hnojivo.
Pravidelný řez je pro zdraví a kvetení dipladénie nezbytný. Je velmi důležité odstraňovat květy, jakmile ztratí svou krásu. Nebojte se zastřihnout přebytečné výhony i během sezóny. V únoru nebo březnu seřízněte přezimující rostliny o třetinu. Podpoříte tím růst nových výhonů.
Přesazování a množení
Každé dva až tři roky je vhodné mandevily přesadit do větší nádoby s čerstvou, na živiny bohatou zeminou.
Při množení řízky je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože mléčná šťáva z rostliny může způsobit podráždění pokožky.
Přezimování na teplém místě
Mandevilla je během přezimování náročná na teplotu . Vyžaduje teplotu 10-15 °C. Jakmile na podzim začne teplota klesat na tuto hodnotu, nečekejte a přeneste ji na teplejší místo. Stále však bude potřebovat několik hodin světla, protože její listy zůstávají zelené po celou zimu. V období zimního kliduomezte zálivku. Zalévejte pouze tehdy, když je půda zcela suchá. Během zimy také nehnojte a začněte s hnojením až koncem dubna.