Který škůdce může napadnout hlízy ředkviček?

Který škůdce může napadnout hlízy ředkviček?

Co kazí ředkvičky? Loni na jaře jsme ředkvičky skoro nemohli jíst, protože do jejich hlíz něco proniklo. Co můžeme udělat, abychom se tomu letos vyhnuli?

Ředkvičky jsou jednou z nejdříve vysévaných zelenin a vzhledem ke krátké vegetační době také jednou z nejdříve sklízených zelenin. Její pěstování však není každoročně úspěšné. Ochrana rostlin vyžaduje zvláštní pozornost i v týdnech vývoje, protože řada škůdců a patogenů může ohrozit kvalitu hlíz. Kromě povrchových škůdců moučného hmyzu a drátovců jsou běžnými škůdci hlíz larvy kořenovníků a kapustovníků, které žijí uvnitř hlíz.

Moucha kořenová je škůdce, který přezimuje ve stádiu kukly, z níž se brzy na jaře začínají líhnout dospělci. Ti kladou vajíčka do bezprostřední blízkosti rostlin, z nichž se za několik dní vylíhnou larvy schopné rychle se přemístit do ředkvičkových hlíz. Jak rostou, vyhlodávají uvnitř stále širší chodby. Několik cm dlouhé bílé larvy připomínající červy se po žíru v hlízách kuklí v půdě a mohou se vyvinout 2-3 generace ročně.

Moucha zelná má podobný profil poškození a způsob života jako moucha kořenová. Její dospělci, připomínající mouchy domácí, kladou vajíčka poblíž kořenového krčku rostlin a vylíhlé larvy pak vlézají do hostitelské rostliny.

Který škůdce může napadnout hlízy ředkviček?

Za základ obrany proti škůdcům poškozujícím hlízy lze považovatstřídání plodin. Úspěšnost chemické ochrany je dána především přesností výpočtu načasování, které by mělo být provedeno v období rojení dospělců. Oba druhy škůdců se vyznačují dlouhodobým rojením, proto je třeba postřik několikrát opakovat. Použitím krátkodobě působících kontaktních přípravků je možné snížit počet svilušek, které na jaře rovněž často poškozují ředkvičky a mohou způsobit i vážné škody na jejich listech. Drobní černí brouci, kteří při pohybu vyskakují, mohou způsobit vážné ztráty listů, zejména na malých rostoucích rostlinách.

Při pěstování ředkviček často dochází k praskání a hnití hlíz v důsledku nedostatečného zásobování vodou. Nikdy nedovolte, aby půda při pěstování vyschla! Pokud nedochází k dešťovým srážkám, snažte se vodu rovnoměrně rozprostřít po rostlině!

Přejít nahoru