Jarní zahradničení zahrnuje celou řadu činností. K odstraňování odumřelých částí rostlin se brzy přidá i sekání trávy. Ne každý však ví, že s posečenou trávou je třeba nakládat určitým způsobem. Přestože máme určitou míru uvážení, chyba nás může stát hodně peněz.
Sekání trávníku je důležitá procedura, která má velký vliv na celkový vzhled naší zahrady nebo pozemku. Poprvé se provádí po zimě na přelomu března a dubna, kdy stébla trávy dosahují výšky 8-10 centimetrů. Pokud mrazy přetrvávají, může se tento termín posunout až na 1. května. Bez ohledu na to se vyplatí předem vědět, co s posečenou trávou, tzv. větrolamy, dělat.
Co dělat s posečenou trávou? V některých situacích se přísně trestáme.
Posekaná tráva se řadí mezi zelený odpad, takže pokud se jí chceme zbavit, měli bychom ji dát do koše nebo pytle na tento druh odpadu. Patří sem také suché listí, části rostlin a rozdrcené větve. Pokud naše obec takové řešení neposkytuje, využijte kontejnery na bioodpad. Odpad ze zeleně také bezplatně zlikvidujeme na nejbližším sběrném místě separovaného komunálního odpadu (SMPC), pokud se prokážete aktuálním dokladem o zaplacení poplatku za svoz odpadu.
Nepřijatelným řešením je však vyhazování posekané trávy do lesa. To platí i pro ostatní zelený odpad.
Každý, kdo znečišťuje půdu nebo vodu v lesích nebo odhazuje do lesa kamení, odpad, šrot nebo mršiny, které nejsou odpadem, nebo jiné nečistoty, nebo jinak znečišťuje les, se vystavuje nebezpečí omezení svobody nebo pokuty .
Přestože je zelený odpad přirozený, často obsahuje různé druhy patogenů (např. houby nebo parazity) nebo přípravky na ochranu rostlin, které po vstupu do lesa ohrožují druhy v něm žijící. Kromě toho se do lesní flóry dostávají semena cizích druhů rostlin, což znamená konkurenci o živiny. Zároveň je třeba poznamenat, že posekaná tráva může být na zahradě užitečná a nemusíme se jí zbavovat.
Je třeba posekanou trávu sbírat? Smetanka může být na zahradě užitečná, ale je třeba pamatovat na několik věcí.
Posekaná tráva by se neměla nechávat jen tak na trávníku, protože rychle začne hnít a tím okyselovat půdu. Pokud ji však budete sbírat a sušit, zjistíte, že má mnoho využití. Nejoblíbenějším z nich je kompostování. Pak ho dáme na hromadu nebo do speciálního kompostéru a smícháme ve vrstvách s dalšími částmi rostlin, malým množstvím zahradní zeminy a čedičovou moučkou nebo speciálním kompostovacím přípravkem. Po několika týdnech budeme mít přírodní hnojivo. Sušené řízky se také výborně hodí k mulčování a zakrývání rostlin na zimu.