Vidíte to na stoncích rostlin? Zjistěte, co je třeba udělat pro jejich záchranu.

Vidíte to na stoncích rostlin? Zjistěte, co je třeba udělat pro jejich záchranu.

Všimli jste si malých nepohyblivých výčnělků na stoncích rostlin? Je docela možné, že vaše rostliny napadly hlístice. Přečtěte si nejdůležitější informace o těchto škůdcích a především o tom, jak se s nimi vypořádat. Jednejte rychle, jinak rostliny začnou odumírat.

Štítenky jsou drobný hmyz, kterého je asi 2 500 druhů. Pouhým okem je velmi obtížné je spatřit – musíte se na rostlinu podívat zblízka, abyste viděli jasné, bílé, červené nebo hnědé výrůstky. Jak jinak tyto škůdce poznat a které rostliny napadají? Existují nějaké domácí prostředky k jejich odstranění? Odpovědi na tyto otázky najdete v tomto článku.

Jaké jsou příznaky napadení hlísticemi?

Štítenky se vyskytují nejen v dutinách stonků, ale také na spodní straně listů a v blízkosti žilek rostlin, kde se nachází rostlinná šťáva. Populaci polodřevokazného hmyzu poznáte podle žloutnutí a skvrnitosti listů.

Tito škůdci způsobují ztrátu intenzivního zbarvení listů. S postupující infekcí začnou opadávat .

V místech, kde brouci vysáli rostlinné šťávy, si všimneme hnědých skvrn a také narušení povrchu exempláře.

Následkem výskytu svilušek je také lepkavá medovice, která je potravou pro plísně saze. To rostlinu dále oslabuje.

Jaké rostliny jsou napadány sviluškami?

V České republice se vyskytuje 19 druhů štítenek, které napadají různé rostliny. Mezi nejoblíbenější patří např:

  • oranžová červivost – živí se citrusy;
  • Štítovka – napadá palmy a banánovníky;
  • škůdce jabloňový – má rád jabloně, hrušně a slivoně;
  • můra skleníková – vyskytuje se ve sklenících a na rostlinách v květináčích.

Tři domácí prostředky, jak se zbavit hlístic

Domácí prostředky jsou účinnější než chemické metody boje proti červotočům. Jsou účinné proti těmto škůdcům, ale nenarušují ekologickou rovnováhu a nevystavují ostatní užitečné organismy negativním účinkům pesticidů. Vyplatí se kombinovat různé postřiky. O kterých z nich je řeč?

  • Olejový postřik
  • Vidíte to na stoncích rostlin? Zjistěte, co je třeba udělat pro jejich záchranu.

Pro přípravu účinného postřiku proti červům stačí smíchat 10 ml řepkového nebo olivového oleje s 1 litrem vody a několika kapkami prostředku na mytí nádobí. Touto směsí postříkejte napadené rostliny. Ošetření opakujte každých 5 dní. Po 3 dnech omyjte exemplář vodou a mýdlem, abyste odstranili mastnotu, která narušuje fotosyntézu.

  • Postřik česnekem

Rozdrťte několik stroužků česneku, zalijte je 1 litrem vody a nechte působit 24 hodin. Po této době odvar přeceďte přes síto a rostlinu jím postříkejte. Tato zelenina produkuje sirné sloučeniny, které odpuzují škůdce a potlačují rozvoj houbových chorob.

  • Postřik z kopřivy

Hrst čerstvých kopřiv zalijte 1 litrem vody a nechte působit 24 hodin. Po uplynutí této doby tekutinu sceďte a postříkejte exempláře. Díky této metodě podpoříme přirozenou imunitu rostlin – stanou se méně náchylnými k útokům svilušek.

Přejít nahoru