Růže jsou keře, které jsou oblíbené mezi zahrádkáři. Krásné, voňavé květy budou nádhernou ozdobou každé zahrady a mnoho lidí si na své pozemky vybírá popínavé druhy rostlin, kterými pokryjí altány nebo pergoly a vytvoří tak pohádkový efekt. Protože se blíží čas výsadby růží, rádi bychom vám připomněli základní pravidla péče a techniky pro umístění pnoucích růží do země.
Jak pečovat o plisované růže? Přečtěte si pravidla, která jim pomohou k rychlému růstu.
Růže v zahradě jsou krásnou dekorací, která potěší i svou vůní. V souvislosti s blížící se sezónou výsadby keřů bychom vám rádi připomněli nejdůležitější pravidla, která by si měl zapamatovat každý zahradník.
Jak vysadit plané růže v blízkosti pergoly? Technika výsadby
Výsadba pýřitých růží není obtížná. Měli byste si však zapamatovat několik základních pravidel, na kterých závisí, zda keře zakoření a budou dobře a zdravě růst. Hodně záleží na typu sazenic, které jsme zakoupili. Růže s otevřeným kořenovým systémem je třeba před výsadbou do země namočit na několik hodin do vody. Sazenice v květináčích je zase třeba vydatně zalévat.
Především je vhodné věnovat pozornost substrátu a poloze. Plevelné růže dávají přednost písčitohlinité půdě s pH 5,5 až 7, bohaté na humus. Měla by být bohatá na živiny, proto se vyplatí ji předem obohatit kompostem nebo granulovaným hnojem. Rovněž je třeba pamatovat na udržování dostatečné vlhkosti půdy.
Pro růže se vyplatí vybrat nové místo, kde dosud nerostly staré sazenice. Snížíme tak riziko šíření chorob. Růže mají rády slunná místa. Existují však odrůdy, které dávají přednost stinným a polostinným místům. Před výsadbou se proto vyplatí ověřit, jaké požadavky splňuje námi vybraný druh.
Po přípravě vybraného místa můžete přistoupit k výsadbě. Připravíme jámu dostatečné hloubky, aby místo očkování nebo roubování bylo v hloubce 3 cm. Rostlinu do ní umístíme pod úhlem, asi 50-60 cm od opory. Kořeny tak budou mít dostatek prostoru pro vývoj a výhony budou moci bez problémů vyrůst.
Do jamky nalijeme vodu, aby se půda důkladně zvlhčila, a poté ji zasypeme zeminou. Půdu důkladně utužte, aby se kolem rostliny vytvořila prohlubeň, a sazenici opět zalijte.
Pokud plánujeme vytvořit řadu několika keřů, pak by vzdálenost mezi sazenicemi měla být asi 50-70 cm.
Kdy mám pnoucí růže vysadit?
Pnoucí růže se vysazují ve stejnou dobu jako ostatní keře. Rostliny s otevřenými kořeny můžeme zasadit do země brzy na jaře, než začnou růst, nebo na podzim. Tím jim poskytneme dostatek času na vytvoření silných a zdravých kořenů, než se objeví první listy.
Naopak sazenice zakoupené v květináčích můžeme vysazovat po celé vegetační období – od jara do podzimu. V takovém případě musíme jen pamatovat na pravidelné zalévání růží, které jim dá příležitost rozšířit kořenový bal. Tím zabráníme vysychání rostliny.
Musíme mít na paměti, že ačkoli jsou pýřité růže odolné vůči mrazu, jejich sazenice jsou choulostivější a mohou zmrznout, pokud teplota klesne pod bod mrazu. Z tohoto důvodu na ně může mít negativní vliv příliš časná nebo příliš pozdní výsadba.
Pletené růže – pěstování a péče
Péče o plané růže může být obtížná, protože vyžaduje mnoho času a trpělivosti. Vypěstování krásného a hustého živého plotu může trvat až čtyři roky. Z tohoto důvodu se vyplatí dbát na několik aspektů, které tento proces zkrátí.
Jedním z nejdůležitějších prvků pěstování je zalévání. Po vysazení by se růže měly zalévat každý den . Nedostatek vody může způsobit oslabení keře, a dokonce i jeho uschnutí .
První rok po výsadbě není nutné hnojení, pokud jste hnojivo použili při výsadbě rostliny do země. V následujících letech by se však měl přihnojovat, nejlépe na jaře. Vhodný termín je přelom března a dubna. Naposledy by měla být sazenice hnojena v červenci. Tento postup se nevyplatí odkládat, protože na podzim a v zimě může dojít k vymrznutí rostlin.
Řez růží – další prvek péče, na který bychom neměli zapomínat. Provádí se po odkvětu. Kadeřavé růže ze skupiny rambler, které se nejčastěji vybírají pro živé ploty, se stříhají jednou ročně. Jedná se o preventivní řez, při kterém odstraníme všechny nemocné, slabé a poškozené výhony.
U většiny odrůd pestrých růží se řez provádí také pro stimulaci kvetení. To se však týká dvouletých rostlin. Výhony se zkracují na polovinu, aby vyplnily prázdná místa po kvetoucích rostlinách seříznutých v předchozí sezóně.