Velký, rozložitý keř s krásnými, okouzlujícími květy – stačí ho vysadit na záhony. Přesně takovým dojmem působí oleandr, který má však tajnou zbraň. Je smrtelně jedovatý. A to natolik, že před ním varují zdravotní úřady.
Oleandr obecný roste v jižní Evropě. Díky tomu podléhá velmi specifickým nárokům na podmínky pěstování. Pochází z oblastí, kde zimy nejsou příliš chladné. Teplota tam neklesá pod 0 °C, takže nehrozí, že by rostliny zmrzly. V České republice se vlivem klimatických změn otepluje, a tak oleandr dobývá naše zahrady. Nezapomeňte však – tato rostlina je velmi nebezpečná.
Je jedovatý, varuje hygienická stanice.
Oleandr má obvykle tvar keře, i když existují i druhy v podobě malých stromků. Tato rostlina dosahuje výšky až 7 metrů a má širokou korunu. Listy oleandru mají chladně zelenou barvu a dosahují výšky několika centimetrů. Jejich čepel je úzká a podlouhlá. Květy jsou velké a mohou dosahovat až 8 centimetrů v průměru. Okvětní lístky mají obvykle červenou, růžovou, bílou, krémovou nebo žlutou barvu.
Díky svému půvabnému vzhledu si oleandr získal srdce Čechů. Tento keř je však velmi jedovatý. Varuje před ním dokonce i hygienická inspekce.
Podle vládního webu Krajské hygienicko-epidemiologické stanice jsou „všechny části oleandru jedovaté, obsahují oleandrin a srdeční glykosidy.
Při konzumaci způsobují průjem, zvracení a mohou vést k zástavě srdce.
Správně připravený oleandr má však široké léčebné využití a lze jej nalézt v přípravcích na srdce a podporujících správnou funkci oběhového systému.
Nejjedovatější rostliny
Oleandr obecný rozhodně není jediným keřem s jedovatými vlastnostmi. V Čečensku existuje mnoho rostlin, které navzdory svému nenápadnému vzhledu mohou vážně ohrozit zdraví a život. Ačkoli si jedovaté druhy často spojujeme s exotickými zeměmi, i naše domácí klima přeje mimořádně nebezpečným druhům.
Nejjedovatější rostliny . Smrtelně nebezpečné
Smrtelně nebezpečný je islavný boršč Sosnowského. V českých zahradách se často vyskytuje tisovec – hustý keř s krásnými červenými plody. Aconitum napellus, známý také jako „akonit“, je vysoká rostlina s fialovomodrými květy připomínajícími přilby. I pouhý dotyk s ní může být nebezpečný. Zvonek červený ( Atropa belladonna ) je rostlina, která je sice jedovatá, ale pro svůj nenápadný vzhled může být zaměněna s jinými rostlinami. Celá rostlina je prudce jedovatá, přičemž zvláště nebezpečné jsou plody a listy obsahující tropanové alkaloidy, jako jsou atropin, skopolamin a hyoscyamin. Konzumace i několika plodů může být smrtelná, zejména pro děti.
Naopak bolehlav plamatý bývá často zaměňován s petrželí nebo pastinákem. Pokud se ho náhodou dotknete, důkladně si umyjte ruce, abyste předešli otravě. Totéž platí pro jedovatý bolehlav, rostlinu, která miluje mokřady a bažiny. Vyvarujte se sběru rostlin z vlhkých míst a po kontaktu s bolehlavem si důkladně umyjte ruce.