Okurky jsou jednou z nejčastěji pěstovaných zelenin na domácích pozemcích. Semena můžete vysévat přímo do země nebo z nich vypěstovat sazenice. V druhém případě stojí za to vyzkoušet japonský způsob pěstování, který poskytuje brzkou a bohatou úrodu.
Japonská metoda výsevu je velmi jednoduchá, takže je skvělou volbou pro začínající zahrádkáře. Také nevyžaduje mnoho času a práce. I přes tyto výhody je u nás stále málo známá. Jedná se o tradiční metodu používanou v japonském zemědělství. Je založena na maximálním využití prostoru a optimalizaci růstových podmínek. V praxi se sazenice nepěstují v běžné půdě, ale v pilinách.
Jaká je japonská metoda pěstování okurek?
Sazenice pěstované v pilinách mají velmi silné kořeny a jsou odolnější vůči chorobám. Můžete se také spolehnout na to, že sklizeň získaná s jejich pomocí se objeví o 2-3 týdny dříve než okurky, jejichž sazenice rostly v zemi. Jak vypadá celý proces přípravy záhonů?
- V první řadě je třeba zakoupit nádobu větších rozměrů. Poté ji naplňte pilinami do 1/4 objemu. Doporučujeme piliny zalít teplou vodou a mírně prohníst.
- V další fázi umístíme na povrch pilin semena okurek, přičemž nezapomeneme dodržet vzdálenost alespoň 2 cm.
- Nakonec semena přikryjeme druhou vrstvou vlhkých pilin a nádobu zakryjeme neprůhlednou fólií nebo víkem.
Nádoba se semeny by měla být umístěna na teplém místě. Za 2-3 dny budete moci vidět první klíčky. V této fázi je třeba semenáčky zalít a přenést do dobře osvětlené místnosti. První listy by se měly objevit přibližně po 10 dnech. To je znamení, že sazenice lze přesadit do země. Nejvhodnější dobou pro to je druhá polovina května. Pokud je obtížné rostliny z nádoby vyjmout, můžete piliny zalít teplou vodou. Sazenice v zemi je třeba zalévat každé 2-3 dny. Jakmile začnou plodit, je nutná každodenní zálivka.
Jak vybrat piliny pro pěstování?
Úspěch celého projektu závisí do značné míry na kvalitě pilin, které budou použity jako substrát pro semena. Nelze je získávat z neznámých zdrojů, protože hrozí, že budou obsahovat škodlivé látky, které by mohly mít negativní vliv na růst sazenic. Jako substrát rozhodně nejsou vhodné piliny z dřevovláknitých a dřevotřískových desek. Bohužel obsahují velké množství lepkavých složek, které narušují proces klíčení.
Nejlepší je zvolit piliny získané zpracováním přírodního dřeva. Pokud je nemůžete sklidit sami, můžete si je koupit v obchodě nebo na pile. Pro větší bezpečnost je třeba piliny několikrát spařit vroucí vodou, aby se odstranily pryskyřičné složky a prach.
Jaké jsou výhody japonského způsobu výsadby okurek?
Pěstování sazenic v pilinách se ukazuje jako mnohem lepší řešení než výsadba do země. Je to dáno strukturou a specifičností tohoto materiálu. Piliny velmi dobře uvolňují teplo a zadržují vlhkost, čímž poskytují optimální podmínky pro vývoj. Výsledkem jsou pak sazenice se silnějším a rozvětvenějším kořenovým systémem a silnějšími stonky. To také usnadňuje jejich přenos do půdy, protože se minimalizuje riziko náhodného poškození kořenů. Další důležitou výhodou je zvýšená odolnost sazenic vůči chorobám. V pilinách se nemnoží patogeny a plevele, takže mladé rostliny mohou volně a zdravě růst.
Pro mnoho lidí je hlavní výhodou možnost dřívější sklizně. Při japonském způsobu pěstování můžete také očekávat vyšší výnosy a lepší kvalitu okurek. Je třeba také dodat, že tato metoda je šetrná k životnímu prostředí.