Rostliny, které způsobují zkázu. Vytrhávají okapy, rozkopávají chodníky a cesty.

Rostliny, které způsobují zkázu. Vytrhávají okapy, rozkopávají chodníky a cesty.

Na internetu najdete spoustu rad, jaké rostliny byste měli vysazovat na záhony, ale vyplatí se podívat i na to, jaké rostliny byste na zahradě vysazovat neměli. Proč? Protože některé z nich jsou považovány za problematické. Rychle rostou a nekontrolovaně zabírají cenné místo. Samozřejmě, že některé z nich není zakázáno pěstovat, ale je třeba počítat s tím, že jejich vzhled a velikost vám mohou časem vadit. Co je lepší na zahradě nesázet? Pojďme to zjistit.

Sousedova pomsta. Škumpa jelení roste rychle.

Jelení tráva sumachová je jednou z těch rostlin, které nejen lahodí oku, ale také vám mohou v noci nedat spát. Mnoho lidí ji totiž vnímá jako okrasu, která vypadá skvěle v létě i na podzim, takže může rychle zaujmout vytoužené místo v naší zahradě. Ne nadarmo se jelenka sumachová často označuje jako „sousedova pomsta“. Proč? Pokud někdo ve vašem okolí pěstuje sumach, je velká pravděpodobnost, že brzy budeme mít jeho mladé exempláře na svém trávníku, ať už se nám to líbí, nebo ne.

Kořeny sumachu nekontrolovatelně rostou a není snadné je odstranit. Pokud se rozhodneme pěstovat ho na své zahradě, pamatujme na to, že se našim sousedům časem nemusí líbit.

Taková růže není vždycky poklad.

Růže vrásčitá je rostlina, která roste ve svém přirozeném prostředí, ale její hodnoty – nejen okrasné – uznává mnoho lidí v České republice. Není proto divu, že je často vysazována v zahradách a parcích. Za zmínku stojí, že četné její odrůdy se vyznačují intenzivním kvetením a na podzim se objevují plody, které jsou vynikajícím zdrojem vitaminu C. Chtěli byste mít na své zahradě růži vrásčitou? Musíte si to minimálně dvakrát rozmyslet.

Pokud se nám však její vzhled zdá přesvědčivý, měli bychom vynaložit veškeré úsilí, abychom ji prořezali a kontrolovali její růst. Při zanedbání péče může být zkrácení růstu obtížné a úplné odstranění vrásčité růže ze zahrady může být pracné a časově náročné.

Vistárie ničí domy! Buďte opatrní!

Chcete pěstovat čínskou vistárii? Nezapomeňte:

Čínská vistárie , známá také jako vistárie, je jednou z těch rostlin, které je těžké přehlédnout. To proto, že roste rychle, vypadá úžasně a bohatě kvete. Existují nějaké nevýhody? Samozřejmě!!! Čínská vistárie může každý rok dávat nové výhony, jejichž délka může přesáhnout tři metry. Chceme-li mít vistárii pod kontrolou, musíme pamatovat na jednu věc: rostlinu je třeba dvakrát ročně prořezávat. Je to nejen cenný udržovací postup, ale také důležité opatření, pokud chceme rostlinu zkrotit.

Pokud se nebojíme mít doma čínskou vistárii, musíme před jejím vysazením vědět jednu věc: místo pro ni musíme pečlivě promyslet. Nejlepší je opatřit ji opěrami nebo pěstovat nové stonky na altánu či pergole. V opačném případě se může „divoká“ vistárie rozrůstat po okapech a okapových žlabech, které mohou rozrůstající se stonky zničit.

Invazivní plevele jsou postrachem každé zahrady. Ostatní rostliny proti němu nemají šanci.

Rýhy ve vašich chodnících? To má na svědomí sporýš japonský.

Drobné květy seskupené v latách a velké zelené listy jsou charakteristickým znakem sporýše japonského. Musíme uznat, že může vypadat atraktivně, ale také dokáže rychle zaplnit místo v zahradě, zejména když je prostor před domem prázdný. Rostlina je bohužel velmi expanzivní, protože po seříznutí se zahustí a může se rozrůst.

Rostliny, které způsobují zkázu. Vytrhávají okapy, rozkopávají chodníky a cesty.

Navíc roste vzhůru a může dosáhnout až třímetrové výšky, takže na malém prostoru může dokonce blokovat přístup slunečního světla. Pokud nás tato skutečnost neodradí, je tu ještě jedna věc, kterou stojí za to vědět: podzemní části rostliny rychle rostou, takže hrozí, že zničí chodníky, příjezdové cesty a cesty v zahradách.

Přejít nahoru