Sázení semen bylin začalo před několika tisíci lety. Již starověké civilizace, například Římané a Peršané, znaly trávníky a používaly je k dekorativním i funkčním účelům. Ve středověku se pěstěné trávníky objevily také v zahradách evropských hradů a klášterů, ale skutečný rozkvět zaznamenaly až v 17. a 18. století. V 19. století se hlavně v Anglii stalo populárním vysévat travní semena a vytvářet pěstěné trávníky. Pokud i vy chcete, aby vaši zahradu pokrýval krásný zelený travní koberec, poradíme vám, co musíte udělat!
Kdy byste měli zasít semena trávy?
Nejideálnější dobou pro výsev travního semene v České republice je časné jaro, tedy od poloviny března do konce dubna. V této době dosahuje teplota půdy 10-15 °C, což je optimální pro klíčení travních semen. Povětrnostní podmínky jsou v této době příznivé, často prší, což zajišťuje stálou dostupnost vláhy pro semena.
Jak připravit půdu
Základem úspěchu, a tedy i krásného trávníku, je příprava. Za tímto účelem nejprve odstraňte z pozemku plevel, nejlépe ve velké hloubce, spolu s kořeny. Poté je třeba půdu nakypřit rotační motykou do hloubky přibližně 1,5 cm. Půda by měla být nakypřena do hloubky 10-15 cm, aby se mohl dobře rozvinout kořenový systém. Pokud je půda příliš jílovitá, smíchejte ji s pískem nebo kompostem. Nakonec vykopanou půdu rovnoměrně urovnejte.
Výsev travního osiva
Je důležité vybrat správné travní osivo pro vaši oblast. Obvykle je potřeba 25-50 gramů travního osiva na metr čtvereční, které se rovnoměrně rozprostře na připravenou půdu a lehce se do ní utuží hráběmi. Dbejte na to, aby semena nezůstávala na povrchu!
Válení pomáhá semenům lépe se uchytit v půdě!
Jak pečovat o pozemek po výsevu
V prvních dnech, tj. v době klíčení, zalévejte 1-2krát denně jemným postřikovačem. Když tráva dosáhne výšky 8-10 cm, seřízněte ji asi o 2-3 cm. V případě, že se jedná o trávu o výšce 5 cm. V prvních měsících se vyplatí používat hnojivo bohaté na dusík.
Proč je bylinná zahrádka užitečná?
Bylinková zahrádka je nejen krásná, ale také ekologická a funkční, zlepšuje kvalitu vašeho života a přispívá ke zdravějšímu životnímu prostředí. Připravili jsme pro vás přehled toho, proč jsou travnaté plochy prospěšné:
- Krásný zelený trávník dodává zahradě upravený a udržovaný vzhled.
- Tráva pohlcuje prach a škodliviny ze vzduchu, čímž zajišťuje čistší ovzduší. Trávník o rozloze 250 m² vyprodukuje tolik kyslíku, kolik spotřebuje čtyřčlenná rodina za den.
- Travnaté plochy ochlazují prostředí, zejména v létě, kdy asfalt a beton sálají zpětné teplo.
- Bylo prokázáno, že zelené prostředí má na člověka uklidňující účinek.
- Travnaté plochy pohlcují hluk, takže obytný prostor je tišší a klidnější.