Pokud tímto roztokem zalijete sazenice rajčat před jejich zasazením do země, stonky a kořeny zesílí.

Pokud tímto roztokem zalijete sazenice rajčat před jejich zasazením do země, stonky a kořeny zesílí.

Sezona přípravy sazenic oficiálně začala. Mnozí lidé již vysévají rajčata a netrpělivě očekávají, kdy budou sazenice připraveny k zasazení do země. Proto bychom vám rádi připomněli, jak o ně pečovat, aby se jim na zahradě dobře dařilo. Je třeba si zapamatovat několik pravidel, která zajistí, že se pěstovaným rostlinám bude dařit i v náročných podmínkách.

Jak pečovat o sazenice rajčat?

Výsev rajčat do květináčů je jedním z nejjednodušších postupů, které vás při přípravě sazenic čekají. Problémem se v následujících dnech může stát právě péče. Mladé sazenice potřebují v různých fázích vývoje speciální podmínky pro správný vývoj.

Výsev semen

Po umístění semen do země můžete květináče zakrýt fólií, abyste urychlili proces klíčení. Tím zajistíte, že budou mít správnou teplotu a vlhkost. První klíčky lze obvykle pozorovat 5-10 dní po výsevu. Poté je třeba fólii odstranit a nádoby se sazenicemi přenést na světlé místo, kde je teplota 16-20 stupňů Celsia. V této fázi byste neměli zapomínat na pravidelné zalévání. Půda by měla být neustále vlhká, ale ne příliš mokrá. Mladé rostliny potřebují pro správný vývoj hodně vody. Velmi důležité je také světlo – na příliš tmavém místě budou slábnout a řídnout.

Sklizeň by se měla provádět, když se na sazenicích objeví první listy. K tomu by mělo dojít přibližně 4 týdny po výsevu. Poté je čas přesadit nejsilnější sazenice do větších květináčů, aby měly dostatek prostoru pro svůj vývoj. Právě v tomto okamžiku je také můžete přikrmovat. K tomu dobře poslouží vrstva kompostu nebo domácího hnojiva.

Po vyzvednutí je posledním krokem, na který je třeba pamatovat, otužování sazenic, tedy jejich postupná příprava na vnější podmínky. Doporučuje se vynést je na čerstvý vzduch 7-10 dní před plánovanou výsadbou. Zpočátku postačí jen několik hodin denně. S každým dnem tuto dobu postupně prodlužujte. Na konci tohoto procesu by měly být sazenice připraveny k výsadbě do země.

Účinné domácí hnojivo pro silné sazenice rajčat

Sazenice rajčat se vyplatí přihnojovat. Zajistíte tím jejich správný vývoj a to, že jejich kořeny a výhonky vydrží pobyt venku na zahradě i první dny v zemi.

Jedním z nejlevnějších a nejlepších způsobů, jak posílit rostliny, je použití domácího hnojiva. K přípravě jednoho z nejúčinnějších hnojiv pro rajčata budeme potřebovat:

5 g cibulových vloček

1 litr horké vody

1 čajovou lžičku sušeného droždí

1 čajovou lžičku cukru

Pokud tímto roztokem zalijete sazenice rajčat před jejich zasazením do země, stonky a kořeny zesílí.

Živina se připravuje den před hnojením. Cibulové slupky vložte do velké sklenice a naplňte horkou, ale ne vařící vodou. Přikryjte a nechte na teplém místě asi 12-24 hodin. Druhý den tekutinu přecedíme a přidáme jednu lžičku sušeného droždí a jednu lžičku cukru. Mícháme, dokud se zcela nerozpustí, a necháme dvě hodiny odstát. Doporučujeme nádobu přikrýt gázou, aby se do tekutiny nedostaly nečistoty a ke kvásku měl přístup vzduch. Po této době je balzám připraven k použití. Před zaléváním sazenic je však třeba jej naředit v poměru 1:4 – na jeden litr živiny potřebujeme čtyři litry vody.

Takto připravený doplněk obsahuje mnoho cenných mikroživin, jako jsou vitaminy skupiny B, fosfor, hořčík a draslík. Má také antibakteriální vlastnosti, které chrání rostliny před škodlivými patogeny a houbovými chorobami.

Přejít nahoru