Nalijte ji na řez stromu. Brzy po ní nezbude ani stopa.

Nalijte ji na řez stromu. Brzy po ní nezbude ani stopa.

Pokácení stromu, který představuje nebezpečí nebo zasahuje do vaší zahrady, je pouze prvním krokem. Rostlina po sobě zanechává mohutný kmen, který není snadné odstranit. Můžete ho například zkusit vykopat bagrem nebo vytáhnout traktorem. Naštěstí máme mnohem jednodušší způsob.

Pařezy, které po pokácení stromu zůstanou, mohou být problémem

Po pokácení stromu zůstane pařez, který může být pro majitele zahrady vážným problémem. Tradiční metody odstranění, jako je například použití bagru, mohou být nákladné a vyžadují specializované vybavení.

Navíc nás po takových výkopových pracích čeká spousta práce, například úprava trávníku. Naštěstí existují alternativní metody, které vyžadují méně finanční i fyzické námahy.

Jedním z účinných způsobů, jak se zbavit pařezu, je využití přirozených procesů rozkladu dřeva. Samozřejmě můžete čekat roky, než hnilobné procesy promění vzrostlý kmen v úrodnou půdu, ale není to nutné.

Hodit se budou dvě látky, které máme často doma: jedlá soda a ocet. Než začneme pracovat, musíme kmen připravit tak, že ho zasypeme zeminou a uděláme do něj otvory, například vrtákem. Poté do otvorů nasypeme jedlou sodu a navrch nalijeme lihový ocet. Po několika měsících se dřevo začne kazit a bude snazší ho odstranit.

Nalijte ji na řez stromu. Brzy po ní nezbude ani stopa.

Alternativní řešení

Dalším účinným prostředkem je anglická sůl, která může nahradit jedlou sodu a ocet. Působí podobně a urychluje proces rozkladu dřeva. Další metodou je použití mycelia, například houby Venus giganteus, kterou lze zakoupit v zahradnických centrech. Po vyvrtání otvorů do kmene se mycelium nasype dovnitř a zajistí se perforovanou fólií, která urychluje rozklad a chrání před vysycháním.

Přejít nahoru