Proč spathiphyllum nekvete? Pravděpodobně proto, že mu chybí živiny. Můžete si je vyrobit z ingrediencí, které máte pravděpodobně v kuchyni.
Spathiphyllum je jednou z těch hrnkových rostlin, které nemají příliš mnoho požadavků. Nemusíte být skvělým zahradníkem, aby květina rostla svěže a zeleně. Někdy však spathiphyllum zežloutne, zhnědne a dokonce uschne. Někdy také nekvete, i když si myslíme, že jí poskytneme správné podmínky. Bohužel se někdy stává, že to ve snaze udělat pro naše hrnkové rostliny to nejlepší přeženeme se zálivkou a hnojením. A to může být jedním z důvodů, proč spathiphyllum vadne.
Proč spathiphyllum nekvete? Hodit se vám bude posilující kondicionér.
Spathiphyllum je acidofilní rostlina, takže pokud chceme, aby krásně kvetla, vyplatí se o ni pečovat. Díky tomu se také můžeme zbavit jednoho z důvodů, proč spathiphyllum žloutne. Pokud chceme rychle zlepšit jeho kondici, vyplatí se ho přikrmovat domácím kondicionérem. Pokud dodržujeme všechna základní pravidla péče o rostlinu a spathiphyllum nekvete, musíme použít kondicionér.
Pro začátek můžete vyzkoušet domácí přípravek s kávovou sedlinou. Obsahují dusík, draslík, fosfor a malé množství vápníku, hořčíku, železa a zinku, což jsou cenné složky pro růst rostlin. Díky těmto látkám obohatíme půdu a mírně ji okyselíme. Spathiphyllum se stane svěže zeleným a rozkvete zdravými květy.
Pro přípravu domácího hnojiva pro květiny stačí smíchat humus s půdou v květináči v poměru 1:5. Hnojivo se smíchá s půdou v květináči. Jedna polévková lžíce mletých kávových zrn na pět polévkových lžic zeminy. Touto směsí posypte horní část květináče. Druhou metodou je zalévání roztokem. Smíchejte dvě čajové lžičky kávové sedliny s litrem temperované vody. Touto směsí zaléváme spathiphyllum dvakrát měsíčně.
Problémy s péčí o spathiphyllum
Nedostatek květů není jediným problémem milovníků této rostliny. Spathiphyllum, přestože je nenáročné, někdy žloutne nebo hnědne. Krásné, velké zelené listy usychají před očima z několika důvodů. V takových situacích zahradníci radí především analyzovat způsob zalévání.
Spathiphyllum nemá rádo vysokou vlhkost půdy. Nejvhodnější doba pro zalévání je, když si všimnete, že je půda nápadně suchá a listy mírně opadávají. Pokud je půda neustále vlhká, kořenový systém zahnívá, což způsobuje žloutnutí a hnědnutí listů. Chcete-li rostlinu zachránit, je třeba ji přesadit do nové půdy a předtím odstranit poškozené kořeny. Někdy se v důsledku nadměrného zalévání tvoří na půdě plíseň. Lze ji odstranit pomocí skořice.
Dalším důvodem žloutnutí listů spathiphyllum může být intenzivní osvětlení. V takovém případě je lepší květináč přemístit na méně slunné, ale stále světlé místo. Pokud se o spathiphyllum staráte správně, ale listy přesto žloutnou a hnědnou, může být příčinou suchý vzduch. Nejčastěji k takovým situacím dochází na podzim a v zimě, kdy jsou v bytě zapnuté topné baterie. Když je vzduch příliš suchý, začnou zasychat špičky listů.
Abyste zabránili dalšímu poškození, měli byste rostlinu denně postříkat měkkou vodou o pokojové teplotě. Nadměrné hnojení může také způsobit zhnědnutí listů. Spathiphyllum by se mělo hnojit každé dva týdny od dubna do září. Kromě výše popsaných příčin žloutnutí Spathiphyllum je třeba věnovat pozornost také průvanu.
Zejména v zimě by rostlina neměla být vystavena chladnému vzduchu. Spathiphyllum může také zežloutnout kvůli napadení pavoučími roztoči nebo jednoduše proto, že listy jsou staré. Stárnoucí části rostliny by se pak měly odstranit.