Kompletní průvodce pěstováním okurek v květináčích

Kompletní průvodce pěstováním okurek v květináčích

Ačkoli se okurky často pěstují přímo v zemi, dobře rostou i v květináčích a nádobách, což je ideální pro slunné místo na terase nebo balkoně. Přečtěte si, které odrůdy jsou pro pěstování v nádobách nejvhodnější a jak o ně pečovat, abyste měli skvělou úrodu.

Okurky ve velkých plastových květináčích

Okurky potřebují k dobrému růstu velké květináče.

Okurky (Cucumis sativus) jsou mezi domácími zahrádkáři velmi oblíbené, což není překvapivé, protože není nic lepšího než si v horkém letním dni utrhnout a sníst vlastní čerstvé okurky. Pokud nemáte prostor pro jejich pěstování, nezoufejte, protože některé odrůdy okurek se cítí skvěle v květináčích a nádobách, pokud jim během vegetace dopřejete dostatek vláhy a živin.

Nejlepší odrůdy okurek pro pěstování v květináčích

Pokud jde o pěstování okurek v květináčích, existují určité odrůdy, které jsou pro tuto prostorově úspornou metodu vhodnější. Okurky lze pěstovat v interiéru i exteriéru, takže výběr správných odrůd do skleníkových nebo balkonových nádob je snadný. V květináčích obvykle nejlépe rostou odrůdy okurek s menšími plody, stejně jako menší keříčkové odrůdy, které nepotřebují mnoho prostoru pro šplhání nebo rozrůstání na zemi.

Zde jsou některé odrůdy okurek, které jsou ideální pro pěstování v nádobách:

„Bella F1″: velké plody dlouhé až 30 cm; vytváří samčí květy; dobrá odolnost proti plísním.

„Bush Champion“: kompaktní odrůda; vhodná pro pěstování v květináčích a nádobách; dorůstá max. 1 m; od začátku sezóny vytváří bohaté plody dlouhé až 20 cm.

„Marketmore“: voňavá a robustní okurka; dává plody dlouhé až 20 cm; vysoká odolnost proti plísním; pěstuje se v interiéru i exteriéru na zákrutu nebo tažené na zemi.

„Mini Munch F1″: okurka s malými plody; i v chladnějších podmínkách dává chutné plody dlouhé až 10 cm; dobrá odolnost proti plísni a okurkové mozaice; velmi vhodná pro pěstování v nádobách.

Pěstování okurek v květináčích: návod

U nás v České republice se okurky obvykle vysévají do interiéru pro brzkou sklizeň a ven se vysazují, když už nehrozí mrazy. Okurky lze vysévat i ven pro pozdější sklizeň, ale až po zlepšení počasí a zvýšení teploty půdy.

Kdy přesazovat sazenice okurek?

Při výsevu v interiéru při teplotě 20 °C okurky obvykle vyklíčí do 3-7 dnů. Poté by měly být pěstovány pod krytem a umístěny do květináčů s vhodnou kompostovou směsí bez rašeliny. Jakmile pomine nebezpečí mrazů, obvykle koncem května až v červnu, mladé rostlinky před vysazením ven do konečné nádoby postupně otužujte; pokud budou pěstovány v nevytápěném skleníku, lze tak učinit o 2-3 týdny dříve.

Jaké velikosti květináčů jsou vhodné pro pěstování okurek?

Při výběru květináče pro pěstování okurek je třeba vzít v úvahu, že čím větší, tím lepší. Každá rostlina okurek potřebuje ke svému růstu 20 až 40 litrů půdy. Květináč, ve kterém pěstujete okurky, by měl mít v ideálním případě průměr a hloubku alespoň 30-40 cm a v případě potřeby by měl být schopen podpěry nebo hrazdy, aniž by se převrátil. V jedné nádobě lze pěstovat i několik rostlin okurek pohromadě, pokud je dostatečně velká, aby se v ní rostliny nepřehlušovaly, a pokud je pro ně dostatek zeminy.

Co se týče materiálu nádoby, na tom příliš nezáleží, hlavní je, aby měla dostatečné odvodňovací otvory a v případě potřeby se dala přemístit. Pro pěstování několika rostlin okurek vedle sebe se obvykle používají dlouhé a hluboké misky, protože poskytují více prostoru mezi rostlinami a zajišťují dobrou cirkulaci vzduchu.

Kompletní průvodce pěstováním okurek v květináčích

Jaká je nejlepší zemina pro okurky v květináčích?

Ať už se okurky pěstují v zemi nebo v květináči, potřebují k dobrému růstu úrodnou a vlhkou, ale dobře propustnou půdu. Pro okurky v květináčích můžete použít kompost bez rašeliny, bohatý na živiny, nebo speciální zeleninový kompost.