Hadi je vycítí na dálku. Když je vysadíte, budou se vaší zahradě vyhýbat.

Hadi je vycítí na dálku. Když je vysadíte, budou se vaší zahradě vyhýbat.

Na jaře a v létě se na zahradách stále častěji objevují hadi, kteří vyvolávají strach a zbytečné reakce. Většina druhů vyskytujících se v České republice je však zcela neškodná a jejich přítomnost lze omezit, aniž by docházelo k poškozování zvířat nebo porušování předpisů. Představujeme osvědčené, legální a bezpečné způsoby, jak tyto nevítané hosty kontrolovat.

Úhoř říční. Nejčastěji je přitahován do zahradních jezírek.

  1. Proč se hadi objevují na zahradě?

Nejběžnějším hadem, který se může objevit na zahradách téměř ve všech částech České republiky, je užovka podplamatá. Přestože tento druh nepředstavuje pro člověka hrozbu, jeho velikost může být překvapivá: dospělé samice dosahují délky jeden a půl metru. V jižních a středních vojvodstvích se vyskytují také měděnkovití, kteří jsou kvůli podobnému zbarvení často zaměňováni se zmijí. Ve skutečnosti nejsou jedovaté a loví především ještěrky. Největším plazem je užovka Aesculapus, která dorůstá až dvou metrů a vyskytuje se jen na několika málo místech.

Největší obavy však vzbuzuje jedovatá zmije obecná. Ačkoli se vyskytuje po celé zemi, nejčastěji se vyskytuje na vlhkých mýtinách, okrajích lesů a v oblastech vzdálených od obydlených oblastí. Může se však objevit i na zahradě, pokud pozemek hraničí s pustinou, lesem nebo přírodními travnatými plochami. Dává přednost zastíněným a chladným místům, ale při nedostatku úkrytů může obsadit i slunná zákoutí. Kontakt s člověkem obvykle končí útěkem, ale pokud je překvapen nebo zahnán do kouta, může se bránit pomocí svého jedu.

Hadi se objevují v zahradách, které jim poskytují vhodné životní podmínky. Obzvláště rádi se usazují v místech s vysokou trávou, hustou vegetací, mezi opuštěnými zahradními materiály, kameny nebo prázdnými květináči. Takové struktury jim poskytují úkryt před predátory a stabilní teplotu. Přítomnost vodních ploch zvyšuje pravděpodobnost návštěv brouků, kterým se ve vodě dobře daří a živí se obojživelníky a rybami.

Naopak užovky hladké si vybírají suchá, osluněná místa, kde se mohou snadno živit ještěrkami a drobnými vřetenuškami. Všechny druhy hadů vyskytující se v České republice jsou chráněné, takže je zakázáno je zabíjet, chytat nebo plašit. To znamená, že v jejich přítomnosti musíte zachovat klid a jednat v souladu s platnými předpisy.

Hadi na zahradě: Co dělat?

Pokud si na svém pozemku nebo v zahradě všimnete hada, nepodnikejte drastické kroky a nesnažte se ho odehnat. Většina druhů, jsou mírumilovní plazi, kteří jsou vůči člověku zcela neškodní a samostatně opustí území, pokud pro ně přestane být přátelské. Namísto impulzivní reakce je vhodné zaměřit se na prevenci, tj. správné hospodaření s prostorem v okolí domu.

Hadi se vyhýbají otevřeným, nechráněným prostorám a nežijí tam, kde je velký pohyb lidí, pravidelný úklid prostoru a nedostatek vhodných úkrytů. Zvláštní pozornost je třeba věnovat prknům, paletám, betonovým deskám, starým květináčům, opuštěným stavebním materiálům a hromadám větví ležících v rozích pozemku, které jsou pro ně ideálním místem k úkrytu a vyhřívání se na slunci.

Pravidelné sekání trávy, odstraňování nežádoucích předmětů a odstraňování potenciálních ú krytů jsou hlavní činnosti, které účinně odrazují hady od návratu na pozemek. Jednou z domácích metod ochrany zahrady před hady je výsadba rostlin, jejichž intenzivní zápach plazy odpuzuje. Nejúčinnější z nich jsou např:

Hadi je vycítí na dálku. Když je vysadíte, budou se vaší zahradě vyhýbat.

  • pelyněk,
  • černý bez,
  • routa obecná,
  • pór,
  • oregano a chmel.

Tyto rostliny mají nejen odstrašující funkci, ale také funkci dekorativní nebo funkční, takže je lze snadno začlenit do zastavěného prostředí. Měly by být umístěny podél plotů, kolem kompostérů, rybníků, záhonů a v blízkosti pergol a teras. Několik keřů černého bezu nebo trsy pelyňku a oregana umístěné na ohrožených místech vytvářejí přirozenou pachovou bariéru, která účinně omezuje výskyt hadů a zároveň obohacuje estetický vzhled zahrady.

Pokud se hadi na vašem pozemku zdržují delší dobu nebo se objevují pravidelně, nepokoušejte se je vyhubit. Místo toho byste měli informovat místní obecní policii, hasiče, lesní správu nebo organizaci na ochranu přírody. Pronásledování, odchytávání nebo přenášení hadů na vlastní pěst je nejen nebezpečné, ale také nezákonné. Všechny domácí druhy, včetně zmije obecné, jsou chráněny nařízením ministra životního prostředí.