Pivoňky jsou velmi efektní rostliny, které jsou vizitkou mnoha zahrad. Jejich pěstování není příliš náročné. Jednou z nejdůležitějších jarních procedur, kterou se rozhodně vyplatí udělat, pokud chcete, aby vaše pivoňky měly hodně květů, je přihnojování. Jaký přípravek bych měl použít?
Pivoňky se vyskytují v různých barvách, takže na zahradě můžete vytvořit opravdu zajímavou kompozici. Co se týče nároků, rostliny nejlépe rostou na mírně propustné půdě bohaté na humus. Doporučuje se mírně kyselá reakce. Kromě toho by místo mělo být chráněno před větrem a mělo by se nacházet v polostínu. Na jedné straně pivoňky potřebují ke kvetení hodně světla, na druhé straně nemají rády, když na ně po celý den dopadá intenzivní sluneční světlo.
Jak hnojit pivoňky na jaře?
Půda, ve které rostliny rostou, by měla být bohatá na živiny. Tohoto efektu lze dosáhnout hnojením. V praxi je to jeden z hlavních způsobů péče o tento druh. Ovlivňuje růst i kvetení. Pivoňky se zpravidla hnojí na jaře a na podzim, ale druhé hnojení není povinné. Jaké živiny rostliny potřebují?
- Na jaře by se pivoňky měly přihnojovat hnojivem bohatým na fosfor a draslík. První složka posiluje kořenový systém a stimuluje rostliny ke kvetení. Draslík zase ovlivňuje kvalitu a dlouhověkost květů a zvyšuje odolnost vůči chorobám. Hnojivo by nemělo obsahovat příliš mnoho dusíku, protože ten je zodpovědný za růst zelených částí rostliny. Nadbytek dusíku může způsobit, že pivoňky sice bujně porostou, ale vytvoří málo květů. S ohledem na tuto skutečnost je lepší nevysazovat tuto rostlinu v blízkosti trávníku, protože vyžaduje převážně dusíkaté hnojivo.
- Které hnojivo se nejlépe osvědčuje? Na jaře byste měli použít hnůj nebo kompost. Obojí je k dostání v granulované formě. Samozřejmě můžete použít i přírodní ekvivalenty. Další možností jsou vícesložková hnojiva pro kvetoucí rostliny.
Proč je jarní hnojení tak důležité? Protože umožňuje pivoňkám zesílit před květem a podporuje rozvoj silného kořenového systému. Ten zase podporuje příjem živin z půdy, což má vliv na zdravotní stav rostliny. Kromě toho jarní hnojení podporuje vývoj zdravých stonků a lesklých listů, které jsou zodpovědné za proces fotosyntézy. Pivoňky budou také odolnější vůči houbovým chorobám.
Pravidla pro hnojení pivoněk. Na co je třeba pamatovat?
Při nákupu přípravku věnujte pozornost tomu, zda nemění reakci půdy na zásaditou. To pivoňky nemají příliš rády. Kdy můžete začít s hnojením? Optimální doba je konec března a duben. Nejlepší je to udělat, když vznikající výhony dosáhnou výšky asi 20 cm. Pro normální vývoj stačí jedna dávka hnojiva. Pokud však naše pivoňky rostou na poměrně neúrodné půdě, lze hnojení opakovat každé 3 týdny až do konce června. Pokud výsadbu teprve plánujeme, vyplatí se předem obohatit půdu kompostem nebo hnojem, abychom květinám dodali určitou porci živin. Za tímto účelem smícháme vrchní vrstvu půdy s kompostem a dbáme na to, aby se hnojivo nedotýkalo kořenů a nebylo příliš blízko stonků.
Někteří zahradníci používají domácí prostředky na okyselení půdy, ve které pivoňky rostou. Díky tomu rostliny lépe přijímají živiny z půdy. K tomu stačí rozpustit asi 20 g kyseliny citronové v 10 litrech vody a rostliny zalít. Alternativou kyseliny citronové je citronová šťáva. K okyselení půdy lze jako domácí hnojivo použít také kávovou sedlinu. Obsahují mnoho minerálních látek, které jsou pro pivoňky prospěšné. Pro přípravu směsi stačí kávovou sedlinu zalít vodou a květiny zalít. V případě potřeby lze kávovou sedlinu rozptýlit kolem rostlin a smíchat ji s půdou.
Na závěr je vhodné připomenout ještě jednu důležitou péči o rostliny – mulčování. Pivoňky je velmi milují, proto se doporučuje používat je po celý rok. Jako mulč můžete použít kůru nebo šišky. Pokud jste pivoňky právě zasadili, budete si muset na první květy počkat asi 2-3 roky. Místo výsadby je třeba dobře promyslet, protože tento druh rostlin nemá rád přesazování.