Vysévám je v březnu a zahrada se rychle promění v barevnou louku. Nebojí se mrazu.

Vysévám je v březnu a zahrada se rychle promění v barevnou louku. Nebojí se mrazu.

Toto je nejlepší řešení, pokud chcete v krátké době založit působivou zahradu. Navíc jsou nemrznoucí a můžete je vysévat už v březnu. O které rostlině je řeč?

Mrazuvzdorné letničky – název, který ani zahradničtí nadšenci často neslyšeli. Na rozdíl od mnoha jiných rostlin jsou mnohem odolnější vůči nízkým teplotám. Navíc se o ně snadno pečuje a jsou mimořádně půvabné. Mohou je úspěšně pěstovat zkušení i začínající pěstitelé.

Jaké jsou odolné jednoleté rostliny?

Jedná se o jednoleté rostliny, které jsou mimořádně odolné vůči nízkým teplotám. Není třeba je sázet předem ani připravovat půdu, aby se dostatečně prohřála. Vyséváme je přímo do půdy, i když ještě panují mrazy. Často si je vybírají lidé, kteří nemají rádi rostliny náročné na pěstování. Mrazuvzdorné letničky po vyklíčení vydrží i mírné mrazy. Vyznačují se rychlým rozvojem kořenového systému. Proto jsou jejich květy vidět poměrně rychle.

Které květiny jsou považovány za mrazuvzdorné letničky?

Do skupiny mrazuvzdorných letniček patří mj:

  • Sladký hrášek,
  • Pivoňka mák,
  • Orlíček velkokvětý,
  • zimolez polní,
  • Amen egyptský,
  • Bupleurum,
  • Didiscus lace pink,
  • Levkoy,
  • lvíček zelený,
  • Patagonská verbena.

To jsou jen někteří zástupci. Kromě nich patří mezi květiny tohoto typu také oblíbené aksamitníky, polní mák a chrpa. Druhem, který si ochotně vybírají milovníci rostlin, je jednoletá lupina, jejímž charakteristickým znakem jsou krásné světle modré a fialové květy. Není to jen okrasná rostlina vysazovaná na záhony nebo obruby – obohacuje také půdu o dusík a při rozkladu získává další cenné organické sloučeniny.Vysévám je v březnu a zahrada se rychle promění v barevnou louku. Nebojí se mrazu.

Jak pečovat o rostliny během mrazů?

Mluvíme o mrazech, kdy teplota klesá pod bod mrazu. Mnoho rostlin na takové podmínky nereaguje dobře – proto je důležité sledovat předpověď počasí. Je však možné do určité míry předpovědět, zda mráz nastane – to se provádí pomocí testu rosného bodu. Při něm se zjišťuje, při jaké teplotě začíná kondenzovat vodní pára. Pokud není večer na obloze žádná oblačnost a rosný bod se blíží nule, znamená to, že ráno je vysoká pravděpodobnost vzniku mrazu.

Mrazy nejvíce škodí muškátům, magnóliím a hortenziím. Nemají je rády ani tisy a smrky. Balkonové rostliny by proto měly být v době mrazů vždy v interiéru. Rostliny pěstované na zahradě lze v tomto období přikrýt bublinkovou fólií.

Přejít nahoru