Všichni jsme viděli stromy, jejichž kmeny byly natřeny bílým vápnem, zejména v tomto ročním období. Mnozí z nás si možná myslí, že jde o čistě estetickou volbu, ale pro zkušené zahradníky hraje bílé vápno velmi praktickou roli. A s blížícím se březnem musíme přesně vědět, proč se stromy natírají a také kdy!
Stromy by se měly bělit v březnu.
Letmý pohled do kalendáře nám ukáže, že jsme již vstoupili do druhé poloviny března. A pro zkušené zahradníky to znamená, že je čas začít se připravovat na natírání stromů bílým vápnem! Mnozí z nás si však možná kladou otázku, jaký smysl má tento zdánlivě neobvyklý zvyk.
Vápno nanesené na kmeny stromů je chrání před škůdci, kteří se mohou objevit v kůře! Po obílení vápnem již hmyz nebude na naše stromy klást vajíčka. Kromě toho budou po celé léto chráněny před mechem a lišejníky!
Kdy by se měly stromy natírat?
Jak je vidět, pro zahrádkáře v naší zemi má nátěr stromů mimořádně praktický význam. Stejně důležité je však vědět, kdy je optimální jej provést !
Především musíme vědět, že stromy je třeba velmi důkladně očistit, nejlépe kovovým kartáčem. Hned druhý den by pak měly být obíleny a s největší pravděpodobností budeme muset nanést dvě vrstvy vápna. I když můžeme stromy bílit i na podzim, nejlepší je to udělat na jaře, zejména teď v březnu!
Čím by se měly bělit stromy?
K vytvoření směsi, která bude účinně chránit naše stromy, budeme v podstatě potřebovat pouze 2-3 kilogramy hydratovaného vápna a 50 gramů aracetamu. Dále budeme potřebovat asi 100 gramů hrubé soli, nebo, pokud je to pro nás jednodušší, 250 gramů síranu měďnatého. Nakonec samozřejmě budeme muset přidat ještě 10 litrů vody.
Vše je třeba míchat, dokud nevznikne homogenní pasta, kterou v březnu naneseme na kmeny našich stromů!